S prodejem burčáku začaly i kontroly inspektorů, kteří však v posledních letech zaznamenali jednoznačné zlepšení v kvalitě. Nadměrné množství vody lidé z Olomouckého kraje najdou v nápoji výjimečně.
Podle zákona smějí prodejci s burčákem obchodovat od začátku srpna do konce listopadu. Přesný start sezony se však určit nedá, čas dozrávání hroznů se u jednotlivých vinařů liší.
„Letos pro nás začal zhruba před čtrnácti dny. Prodeje jsou rok od roku vyšší, lidé si již na náš burčák zvykli,“ zhodnotil dosavadní sezonu David Pravda, majitel olomoucké vinotéky Kaštánek.
Cena za litr burčáků se v zavedených olomouckých vinotékách letos pohybuje kolem padesáti korun, za podobný obnos je nápoj k mání i na stáncích. V minulém týdnu dominovala odrůda Irsai Oliver, dnes už je k sehnání i veltlín a další druhy. Již v průběhu tohoto a během příštího týdne by měl přibýt i červený burčák z modrých hroznů, kterého se ovšem prodávámnohemméně.
Prodejci se shodují, že kvalita burčáku se rok od roku příliš nemění. Jde o hlavně o to, najít si spolehlivého dodavatele, který umí vyrobit kvalitní mok odpovídající předpisům.
„Důležité je, aby dodrželi všechny zákonné předpisy,“ podotkl majitel vinotéky U Dómu Petr Čalkovský. V posledních letech také díky častým kontrolám Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ubylo závadných nápojů.
„Kontroly provádíme po celou dobu prodeje. Na místě sledujeme hygienu i to, zda jsou nápoje rádně označeny. V některých případech odebíráme vzorky, ze kterých pak můžeme zjistit, jestli výrobci přidali do nápoje vodu, což by bylo protizákonné,“ uvedl ředitel olomouckého inspektorátu SZPI Jindřich Smička.
Kontroly jsou v samém počátku, inspektoři však neočekávají velký počet zjištěných prohřešků. „Poslední rok nás mile překvapil. Zkontrolovali jsme desítky provozoven a dopadlo to velmi dobře. Díky častým kontrolám si dnes málokdo dovolí burčák ředit,“ dodal Smička s tím, že odhaleným hříšníkům hrozí pokuta ve výši stovek tisíc korun.