Pestrou škálu studijních oborů představily na burze nejen střední školy a učiliště z Hranicka, ale také z okolních regionů. Informační letáky, fotografie školy či záznamy ze školních akcí a také osobní pohovor s pedagogy, to vše školy nabízely nejen žákům, ale i jejich rodičům.

„Kam půjdu na školu, už mám rozhodnuté. Budu se hlásit na ekonomku do Brna,“ uvedl žák deváté třídy Základní školy v Potštátu Stanislav Cvešper, který se na burzu přišel podívat se svými spolužáky.

Mezi žáky se však objevilo také mnoho těch, kteří ještě o dalším studiu nejsou rozhodnuti. „Velkou výhodou této akce je, že děti si mohou během krátké doby udělat přehled o všech typech škol. Některé děti totiž ani nevědí, kam se mají hlásit,“ uvedl učitel Střední lesnické školy v Hranicích Ctirad Juráň, který na burze svoji školu zastupoval.

Na podobném názoru se shodli také zástupci dalších škol. Burza, kterou pořádá Informační a poradenské středisko Úřadu práce v Přerově ve spolupráci s městem Hranice, je přínosná nejen pro žáky, ale i pro samotné školy.

Zejména odborné školy a učiliště totiž v posledních letech pociťují nedostatek žáků. „Je to obecný jev, klesá totiž demografická křivka. Navíc nastal boom víceletých gymnázií, kam mnoho výborných dětí odchází už z páté nebo šesté třídy,“ uvedl Juráň.

Žáci i rodiče mají nyní na rozhodování více než čtyři měsíce. Přihlášky totiž musí odeslat do 15. března příštího roku. Během té doby bude velká část škol pořádat dny otevřených dveří.

Pavlína Chmelařová