Mít vlastní dům je velký sen mnoha lidí. Ve městě to ale bývá problém – pozemků ke stavbě je málo a bývají velmi drahé. Opačná situace je na vesnicích. Obce chtějí nalákat mladé lidi s rodinami a proto nabízejí již zasíťované pozemky za poměrně výhodné ceny. Na to slyší hlavně mladé páry.

„Stavební pozemek je snadnější sehnat spíše někde v okolí než tady v Hranicích. Ve městě je jich poměrně málo a poptávka je po nich tak velká, že jakmile se nějaký objeví, tak je okamžitě prodán,“ popsala situaci na trhu s nemovitostmi makléřka Katka Kapková. Podle jejích slov je jednodušší sehnat pozemek pro domek v některé z okolních obcí.

„Není o ně tak velký zájem, proto jsou o něco levnější. Navíc je často nabízejí k prodeji obce, které je již předem vybavují inženýrskými sítěmi,“ vysvětlila Kapková.

Na Hranicku mezi takové obce patří například Všechovice nebo Skalička. „Máme pozemky pro dvacet sedm domků, všechny už jsou prodány,“ sdělila starostka Skaličky Petra Kočnarová.

O stavební parcely na vesnicích je stále větší zájem. Potvrzují to jak realitní makléři, tak starostové některých obcí na Přerovsku. Přitom čím blíže jsou stavební pozemky městům, tím větší je po nich poptávka. Tohoto trendu využívají obce, které připravují lokality k výstavbě. Těch je v přerovském regionu celá řada.

Čím blíže městu, tím lépe

„Největším lákadlem jsou pozemky zhruba do deseti kilometrů od města a o rozloze do tisíce metrů čtverečních. Cena takových pozemků se různí, pohybuje se od 500 až dokonce do 1200 korun za metr čtvereční,“ uvedla realitní makléřka Naděžda Čunderlová.

Podle některých makléřů však v současné době není mnoho stavebních parcel na prodej. „Pozemků skutečně není v regionu mnoho. Když už se nějaký objeví, jeho majitel mnohdy nastaví tak vysokou cenu, že je takřka neprodejný,“ dodal realitní makléř Jaroslav Zmrzlík.

Některé obce se proto snaží využít současné poptávky po stavebních místech a ve své vlastní režii připravují zájemcům lokality, kde mohou stavět. Jednou z takových obcí na Hranicku je například Skalička. „V lokalitě máme sedmadvacet stavebních míst a k dnešnímu dni už jsou všechna prodána. Během několika dní nebo týdnů rozjedeme výstavbu inženýrských sítí a předpokládám, že na jaře už někteří začnou s výstavbou,“ řekla starostka Petra Kočnarová.

Pozemky jsou za lidovou cenu

Obec odprodávala metr čtvereční ve slevě za 200 korun, ale od loňského dubna si zájemci museli za metr čtvereční připlatit 50 korun. „Takový zájem o stavební parcely nás velmi překvapil. Mysleli jsme si, že když prodáme polovinu, budeme rádi. Pravdou ale je, že naše obec je atraktivní, a to tím, že se nachází v blízkosti města,“ dodala starostka Skaličky.

Na Hranicku má lokalitu k výstavbě vybudovanou také obec Všechovice. Na pozemcích už v současné době rostou dokonce nové domky. „Lokalita je připravena pro výstavbu celkem šestnácti domků. Ve čtyřech se už bydlí a další jsou rozestavěny,“ upřesnil starosta Všechovic. Obec nabízela pozemky za lidovou cenu. Metr čtvereční přišel na 55 korun. To však není jediným důvodem, proč je tato vesnice pro mladé rodiny atraktivní. „Je to pěkná obec, kde jsou dostupné veškeré služby. Nabízí klidné bydlení, ale zároveň dobrou občanskou vybavenost,“ svěřila se jedna ze zájemců o pozemek ve Všechovicích Lucie Bártková.

Další z obcí na Přerovsku, které se nedávno podařilo vytvořit lokalitu ke stavbě domků, jsou Kokory. „Počítáme s výstavbou až devíti domků. Jeden už stojí a postupně se začínají stavět další. Zájem o pozemky byl obrovský. Kdybychom jich měli více, všechny bychom prodali. Do budoucna máme vytipovanou lokalitu, kde by podobná výstavba mohla vzniknout, ale zatím tam nejsou přivedeny inženýrské sítě,“ vysvětlila starostka Kokor Hana Zittová.

Také ta potvrzuje, že bydlení na vesnici je pro mladé lákavé. „Důležitá je ale dostupnost do měst. Jako je tomu třeba u naší obce. Od nás je blízko jak do Olomouce, tak do Přerova,“ podotkla Zittová.

Také některá města však nezůstávají pozadu. Lokalitu na výstavbu sedmnácti rodinných domků připravil například Lipník nad Bečvou. Dnes zbývá prodat ještě sedm parcel. Zájemci si však musí podat žádost nejpozději do konce února.

„Zahájení výstavby nových rodinných domů je pro město velmi důležité. To, aby lidé v našem městě našli prostor pro příjemné bydlení, je jednou z priorit radnice,“ řekl starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl.

Martin Pjentak, Dagmar Rozkošná