„Ano, objevily se nějaké problémy. Řeknu ale na rovinu, že zájem z jejich strany o nějakou nápravu je velice malý. Nechci to kategorizovat, ale stále se v jejich případě pohybujeme v rovině, proč by se mělo udělat tohle a proč tamto. Základní vnitřní potřeba – mít věci v pořádku – u nich naprosto chybí," řekl starosta Bělotína Eduard Kavala, kterého obyvatelé bytového domu u Nejdku za současný stav kritizují.

V patrovém domě žijí celkem čtyři rodiny.

„Všechny ty byty jsou v dezolátním stavu. Jsou tady popraskané zdi a stropy. Objevuje se tady plíseň a například moje dveře netěsní, protože jsou křivé. V zimě to tam bylo podobné jako venku. Ten dům je načančaný jen z venkovní strany," řekla Anna Marie Šandorová.

„Starosta nasliboval, že nechá nasadit stromy, že děti budou mít svůj koutek na hraní. Jsou to obecní byty, takže tohle všechno je věc obce. Jenže všechno to byly jen a jen sliby," dodala nájemkyně bytu, která je registrovaná na úřadu práce. Platit pětitisícovou částku za život v domě je pro ni těžko ředitelným rébusem a sama se dostala do dluhů.

Spor ohledně zápachu

I dalším obyvatelům domu ale vadí především zápach. Odpad podle jejich slov není vůbec dodělaný a k řešení problému se prý obec vůbec nestaví čelem. Ignoranci ale Eduard Kavala odmítá.

„Nejprve jim vadí jedna věc, potom zase druhá. Odpad samozřejmě řešený je," informoval.

Místní s nimi potíže nemají

Přestože starosta poukazuje na spoustu problémů, nejbližší sousedé si na život poblíž romských rodin vůbec nestěžují. „Nejsou tady s nimi vůbec žádné potíže," řekl například pan Jaroslav, který bydlí v jejich těsném sousedství.

Podobně mluvil také pan Pavelka, který do Nejdku pravidelně dojíždí z Přerova.

„Nejsem sice místní, ale co vím, nikdo s nimi žádné problémy nemá. Jezdím tady třicet let a nikdy jsem v souvislosti s nimi o žádných potížích neslyšel," uvedl.

Do opravených prostorů, kde nyní romské rodiny bydlí, Bělotín před časem investoval několik milionů korun. Vynaložené náklady se řešily také půjčkou ze státního rozpočtu, ta se ale musela vrátit. Bytový dům, který je umístěný asi dva kilometry od Bělotína, se pro Romy zrekonstruoval po povodních z předcházejí­cích let.