Makléři z přerovských realitních kanceláří potvrzují celorepublikový trend. Kvůli ekonomické krizi přestali mít lidé o byty zájem a vyčkávají, až se jejich cena sešroubuje co nejníže. Převis nabídky způsobilo i to, že se majitelé svých bytů houfně zbavují.

„Zaznamenali jsme výrazný pokles zájmu o dvoupokojové a třípokojové byty v panelových domech. Jejich cena je teď nižší o 200 až 300 tisíc korun,“ shrnula situaci makléřka Miluše Zacpalová z přerovské realitní kanceláře Patriotreality. Lidé podle jejích slov kvůli krizi vyčkávají a bojí se nemovitost koupit.

„Tento pokles se týká především typických panelákových bytů. Pokud se na trhu objeví pěkný a dobře situovaný byt v atraktivní lokalitě, lidé si ho koupí,“ dodala.

Na současný nepříznivý trend na trhu s realitami zareagovali také majitelé bytů. Psychologický efekt totiž udělal své a vlastníci se začali bytů ve velkém zbavovat. „V nabídce máme ve srovnání s letními měsíci mnohonásobně více bytů. Někteří majitelé se jich rovnou zbavují, protože se bojí pádu cen, jiní je zase začali pronajímat a vyčkávají na příznivější období pro prodej,“ popsala chování vlastníků makléřka.

Její slova potvrzuje i makléř z přerovské realitní kanceláře Nemo Alexander Beták. „Jde o to, jestli majitelé zpanikaří pod vlivem nepříznivých informací, nebo si zachovají chladnou hlavu. Chování vlastníků bytů se ale v poslední době výrazně změnilo. Zatímco ještě před rokem kvůli nedostatku bytů v Přerově šroubovali ceny směrem nahoru, teď jimi klidně operativně hýbou ve prospěch klientů, aby své nemovitosti prodali, líčí Beták. Ten má ale za to, že jde pouze o přechodné období a ceny se postupně dostanou na standardní úroveň. „Byty zlevnily tak o 100 až 150 tisíc korun. Myslíme si ale, že to není trvalý stav,“ řekl Beták.

V současné době se cena za jeden třípokojový byt v panelovém domě pohybuje od 1,2 do 1,5 milionu korun. Za byt 2+1 zaplatí lidé 1 milion korun, jednopokojový pak stojí od 800 do 950 tisíc.

„Chování zákazníků se hodně změnilo. Ti teď totiž s koupí bytu vyčkávají. Za jeden z důvodů považuji i to, že se pro lidi značně ztížily hypoteční podmínky, což má určitě dopad i na jejich zájem o bydlení,“ soudí jiný realitní makléř z Přerova.

Ceny bytů tak podle jeho slov klesly až o 300 tisíc korun. „Za byt, který stál ještě loni 1,4 milionu korun, teď lidé zaplatí 1,1 milionu. Výrazný převis nabídky nad poptávkou má ale více důvodů. Kromě ekonomické krize je to dáno i tím, že se trh s byty v Přerově nasytil a bydlení už mají zajištěné silné populační ročníky,“ soudí makléř.

Pokles zájmu se netýká pouze bytů, ale je patrný u všech nemovitostí. „Útlum je ve všech sférách. V nabídce je ve srovnání s loňskem o desítky nemovitostí více,“ uzavřel.