Když loni v dubnu pochodovali Přerovem radikálové, byl u toho. V atmosféře plné emocí na náměstí T. G. Masaryka, kde se konal koncert s příhodným názvem „V Přerově neonacisty nechceme“, mu místní Romové předali dort jako poděkovaní za to, že je muži zákona ochránili před zápalnými láhvemi neonacistů.

Teď odchází šéf přerovských policistů Josef Drábek do civilu.

Co vás vedlo k odchodu z vedení přerovské policie?
Odcházím kvůli situaci, která nyní je. U policie nastává nesmírné hospodaření a úspory a já jsem se dostal do situace, kdy mám odsloužených více jak třiatřicet let u policie a chci dát prostor mladším. Co mě mrzí, je přístup pana ministra, který rozhodl o snížení platů. To k mému rozhodnutí určitě přispělo.

Odcházíte definitivně od policie nebo hodláte časem přejít k jinému útvaru?
Odcházím ke 30. listopadu, kdy končí můj služební poměr. Od prvního prosince se jdu hlásit na Úřad práce.

Jaké máte plány na nejbližší týdny?
Řešit personální otázky bylo pro mě nesmírně náročné a složité. V prosinci tedy budu určitě odpočívat a snažit se připravit na Vánoce. Od ledna bych chtěl najít novou práci.

Když shrnete vaše působení ve vedení přerovské policie, co považujete za zlomové momenty vašeho angažmá?
Z hlediska pobytu u přerovské policie nemůžu nevzpomenout bezpečnostní opatření ze 4. dubna loňského roku v souvislosti s pochodem pravicových extremistů v Přerově. To byla obrovská zkouška dovednosti a profesionality. Jsem nesmírně rád, že se nám podařilo situaci zvládnout. Tady patří poděkování i magistrátu Přerova, který výrazně pomohl k tomu, aby byla situace slušně zvládnutá – můžu vzpomenout třeba primátora Jiřího Lajtocha, tajemníka města Jiřího Bakalíka a další lidi, kteří pomohli bezpečnostním složkám, aby situaci zvládli. Nechci opomenout ani neziskové organizace jako Člověk v tísni, Kappa help nebo Armádu spásy. Komunikace zafungovala nesmírně dobře a je to pro mě obrovská zkušenost z hlediska součinnosti těchto složek.

Nový projekt Tour de dvůr tedy považujete za své dítě?
Ano, je to vyústění problémů, které tady 4. 4. loňského roku byly. Nemyslím si, že by byl obrovský problém s těmito lokalitami a s romskými občany. Tour de dvůr je zaměřen na obě strany – jednak, aby se Romové a obyvatelé těchto lokalit chovali slušně a dodržovali zákony. Na druhé straně je dobré, aby majorita věděla, že jsou tito lidé pod kontrolou. Chceme pomoci, aby vzájemně nedocházelo k narušování občanského soužití.