Ta se v minulosti v různých místech republiky podílela na stavbě či rekonstrukci čistíren odpadních vod, ale sjednanou práci buď neodvedla, nebo si za ni nechala zaplatit o statisíce korun více, než bylo stanoveno cenovou nabídkou.

Klein usiluje o to, aby poškozené obce podaly hromadné trestní oznámení a peníze jim byly vráceny zpět.

„Termín schůzky plánuji na konec listopadu v Praze. Očekávám, že se tohoto setkání zúčastní zástupci zhruba tří desítek obcí. Tato schůzka bude mít jasný cíl – musíme si ujasnit kroky následujícího postupu při podání hromadné žaloby na firmu, která svým jednáním zřejmě poškodila celou řadu obcí. Nemůžeme to přece jen tak nechat spát,“ řekl bývalý starosta Milenova Karel Klein.

Ten stál v čele obce v době, kdy se plánovala rekonstrukce tamní čistírny odpadních vod. Tuto zakázku získala plzeňská firma Olympex.

„Cenová nabídka na rekonstrukci byla původně stanovena na 2,5 milionu korun. Na tyto prostředky byla sjednána leasingová smlouva, ale firma požádala o to, abychom jí zaplatili také zálohu ve výši dva miliony korun. Tyto peníze však obci dodnes nevrátila,“ popsal kauzu, která se táhne od roku 2003 Klein.

Ten na společnost sice podal trestní oznámení, ale u soudu neuspěl. „Vše se obrátilo proti mně a vina nakonec padla na moji hlavu,“ řekl Klein, kterému přerovský okresní soud uložil za špatné hospodaření s veřejným majetkem uhradit částku 1,6 milionu korun.

Podle Kleina však tato společnost poškodila celkem až na čtyři desítky dalších obcí a měst v zemi. Důvěryhodnost si prý u svých klientů získávala i tím, že uváděla, že jedním ze spolumajitelů firmy je známý hudební skladatel a muzikant Felix Slováček.

„Já jsem si tam sice kdysi, asi před pěti lety, nějaký podíl koupil, ale jinak všechno řídil jednatel Robert Janský. O něm však nic nevím, a sám jsem o svůj podíl ve firmě přišel,“ řekl k tomu Slováček.

Klein usiluje o to, aby firma splnila své závazky

Bývalý milenovský starosta nepřestává bojovat za to, aby společnost, která v obci rekonstruovala čistírnu odpadních vod, své závazky splnila. Problém je v tom, že po několika transformacích zanikla.

„Jiná firma, která veškeré její závazky převzala, je také v konkurzu. Nemáme tedy jistotu, zda peníze, o které jsme přišli, ještě někdy uvidíme. Olympex nám od roku 2003 dluží částku 1 650 tisíc korun a ta se do dnešních dnů vyšplhala s penále za prodlení na 2 136 tisíc korun. Máme však vydán platební výměr na vyrovnání této částky s obcí,“ informoval současný starosta Milenova Miroslav Haša.

Podle jeho slov čistírna odpadních vod i přes značné komplikace dnes v obci naštěstí funguje, ale místní lidé jsou kauzou dodnes rozhořčeni.

„Loni se nám čistírnu, i když za značných komplikací, podařilo zkolaudovat,“ zmínil se Haša. Jak uvedl bývalý starosta Milenova Klein, na myšlenku podat hromadnou žalobu za všechny poškozené obce ho přivedla inspekce Ministerstva vnitra České republiky.

Stávající vedení obce se schůzce nebrání

„Když jsem to s nimi konzultoval, doporučili mi tento postup s tím, že tak bude zřejmá podstata skutku,“ vysvětlil Klein.

Rozhodnutí, zda se plánované schůzky zúčastní i stávající vedení Milenova, leží prý na právním zástupci obce. „Já bych se tomu nebránil. Myslím, že by to bylo ku prospěchu věci. I když na druhou stranu, kde nic není, nepomůže ani síla stovky obcí. Snad se tímto způsobem ale konečně zjistí, kolik obcí bylo ve skutečnosti poškozeno a v jakém rozsahu, a to by mohlo mít smysl pro posun v trestním řízení,“ zhodnotil právní zástupce obce Milenov Zdeněk Mach.

K žalobě se zřejmě připojí také Očihov

Účast na schůzce potvrdilo už několik obcí. Jednou z nich je například obec Očihov v Ústeckém kraji. „Na setkání se chystáme. Chtěli bychom se připojit k hromadnému trestnímu oznámení. Zda to k něčemu povede, těžko říct. Firma nás ale poškodila při investiční akci odkanalizování a čištění odpadních vod zhruba o 700 tisíc korun, a to nemůžeme jen tak přejít,“ vyjádřil se starosta Očihova Vladimír Šeda.

„Pokud by se iniciovala hromadná žaloba, asi bychom se k ní připojili. Naši předchůdci na radnici zaplatili 6 milionů za zakoupení, zabudování a následný servis domovních čističek odpadních vod, ovšem své závazky firma nesplnila,“ svěřil se starosta města Blšany v Ústeckém kraji Josef Pešek.

„Této schůzky bychom se asi zúčastnili, ale zatím o ní nemáme veškeré informace. Firma, stejně jako jinde, nám nedodala to, co měla. Poškodila nás tak zhruba o 1 milion korun,“ řekl František Balíček, starosta obce Hradešice v Plzeňském kraji.