„Přiletěl minulé úterý. Letos dříve než vloni. Uklízí a opravuje hnízdo. Pak odletí na žáby a zase pracuje,“ popisoval čilý ruch na komíně v olomoucké Erbenově ulici Jiří Soušek.

Na komíně u prodejny se zemědělskými potřebami hnízdí čáp bílý pět let. „Zapisuji si, kdy přiletí, kdy odletí, kolik vyvedou mláďat,“ líčil penzista.

Na hnízdo se podle ornitologů vrací stále stejný pár. „I přes tu obrovskou vzdálenost má cestu zakódovanou podle svých záchytných bodů. Mladí si musejí hledat hnízdo jinde,“ sdělil Jiří Polčák.

Členové Moravského ornitologického spolku zaznamenali v těchto dnech přílet prvních čápů bílých na řadu míst.

„Jako první se objevil čáp v Záhlinicích na Kroměřížsku, a to již v sobotu 20. března. Čápi zde hnízdí již řadu let na komíně hostince s přiléhavým názvem U Čápa. V neděli 21. března zaznamenali pozorovatelé skupinu sedmi čápů bílých na Olomoucku u Dubu nad Moravou. Na Přerovsku se první dva čápi vyskytli ve stejný den u Tovačova,“ vypočítával ornitolog Jiří Šafránek.

I amatérští ornitologové se mohou pochlubit se svým pozorováním, a to v rámci celoevropského projektu nazvaného Jaro ožívá, který pořádá mezinárodní organizace na ochranu ptáků BirdLife International.

Na stránkách www.springalive.net mohou lidé zapsat vlastní pozorování nebo zjistit, kdy a na jaké místo již čápi bílí přiletěli.

„Do tohoto projektu se mohou zapojit dospělí i děti, prostě všichni, kdo zpozorují některý ze čtyř sledovaných ptačích druhů – čápa bílého, vlaštovku obecnou, kukačku nebo rorýse,“ sdělil Šafránek.