Koupi více než dvacetimetrové stavby schválili zastupitelé na březnovém jednání.

„Jedná se o vzácnou památku a zároveň kus přírody ve městě. Spousta rodin se zde chodí na čápy dívat, pro místní občany má toto místo svůj význam. Mám tedy radost, že se návrh na odkup komína podařilo prosadit,“ neskrýval nadšení starosta města Hranice Jiří Kudláček.

Komín je již několik let v dezolátním stavu, brzy by tak mohlo hrozit jeho zřícení. Zbyly tak pouze dvě možnosti, stavbu konečně opravit, nebo zbourat.

„Stavební úřad nařídil vlastníkovi neodkladné zabezpečovací práce. Ten při jednání s městem uvedl, že komín koupil za účelem reklamy, ale že měl úraz a ze zdravotních důvodů je ochoten komín prodat za stejnou cenu, za kterou jej koupil, navýšenou pouze o již vynaložené nutné náklady,“ uvedl mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

Opravy za 300 tisíc

Město tak komín odkoupí za šestatřicet tisíc korun. Zhruba desetkrát více ale vynaloží na následnou rekonstrukci.

„Předpokládaná cena oprav je zhruba 300 tisíc korun,“ vyčíslil Petr Bakovský.

Občané každopádně rozhodnutí radnice stavbu odkoupit a opravit kvitují.

„Jsem rád, že chce město komín zachránit. Myslím, že industriální památky by měly také zůstat zachovány,“ řekl hranický hudebník a fotograf Vít Vrbka.

„Jednou jsem dokonce čápy na tomto komíně fotil z jiného nedalekého komínu. Bylo to sice trochu smolné focení, protože když jsem byl nahoře, tak mi jeden z našich spoluobčanů ukradl kolo, ale i tak to stálo za to,“ dodal se smíchem. 

autor: David Král