Radnice oceňuje významné hranické osobnosti už pojedenácté. Novopečení laureáti se však svých cen dočkají až v příštím roce.

„Předávání ocenění mělo vždy takový slavnostní ráz, kdy si ocenění mohli pozvat svou rodinu a přátelé. Za současné koronavirové situace by to však bohužel možné nebylo,“ uvedl 1. místostarosta města Hranice Vladimír Juračka při jednom z podzimních jednání zastupitelstva.

„Předávání tak bohužel musíme odložit na lepší časy, které snad v příštím roce nastanou,“ dodal místostarosta. Rada města a zastupitelé se nakonec shodli na trojici oceněných.

Bohužel jeden z laureátů již cenu osobně nepřevezme. Amatérský historik a archeolog Stanislav Miloš totiž v letošním roce zemřel. Ocenění tak bude uděleno in memoriam.

Uznání hranické radnice si zesnulý truhlář vysloužil především díky svému úchvatnému modelu historického centra města, který je dominantou stálé expozice v muzeu na zámku.

„Model tvořím z kartonu a nejlepší karton je čajová krabička, která je velmi dobře tvárná. Jednotlivé části pak ještě natírám klasickými temperami,“ prozradil ještě letos v únoru Stanislav Miloš v rozhovoru pro Deník.

Druhým oceněným se stane uznávaný fotograf, historik umění a pedagog Tomáš Pospěch. O svém rodném městě vydal Tomáš Pospěch hned několik publikací, například o zdejší architektuře či pověstech. Se svými fotografiemi pak uspěl v několika prestižních soutěžích jako je Czech Press Photo nebo Sittcomm Award.

Za svůj celoživotní přínos hranické kultuře ocení radnice také Pavla Nepalu. Bývalý zpěvák, kulturní referent či konferenciér se mimo jiné dlouhé roky podílí na přípravě slavnostního ceremoniálu Sportovec roku.

Pavel Nepala předávání ocenění místním sportovcům mnoho let moderoval a dodnes připravuje scénáře celého ceremoniálu, letos tomu bylo již popatnácté.

Cenu města tvoří pamětní list podepsaný starostou města, plaketa a finanční odměna ve výši 10 tisíc korun.