To jsou držitelé Ceny města Hranic pro rok 2013. Ve čtvrtek o tom rozhodli zastupitelé města, kteří tak odsouhlasili obě dříve zaslané nominace.

„Skutečně jsme byli ocenění?" reagovala na čerstvou informaci předsedkyně souboru Emílie Uřínovská.

„Jsem za to samozřejmě velice ráda a myslím, že soubor si takové ocenění zaslouží," dodala s tím, že už nyní přibližně třicetičlenný kolektiv nacvičuje další hru Williama Shakespeara Veselé paničky windsorské. Té se diváci dočkají na jaře příštího roku.

Skutečnost, že zmíněné vyznamenání směřuje k celému kolektivu a ne pouze do rukou jednotlivce, se stala teprve podruhé v historii udílení hranické ceny.

„Cena města Hranic se začala udělovat v roce 2005. O rok později byla kolektivně oceněná Základní umělecká škola Hranice. Spolek Tyl Drahotuše je tedy druhou takovouto vyznamenanou organizací," upřesnil tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Tyl Drahotuše je v současné době nositelem divadelní činnosti v Drahotuších. Tradice ochotníků v obci přitom v letošním roce slaví kulaté výročí 150 let. To však nebyl jediný podnět k ocenění.

„Kromě dlouholeté činnosti byl důvodem také obecně aktivní přístup členů souboru v kulturním dění. Je pravdou, že divadelní ochotnický soubor dnes není snadné takzvaně udržet při životě," dodal radniční mluvčí.

Gustav Oplustil se letos oslavil už 87 let a do svého rodného města naposledy zavítal vloni v listopadu. Nejen o dlouhodobé dráze televizního a rozhlasového scénáristy a dramaturga tehdy diskutoval s veřejností. Sám přiznal, že i ve svém věku je pracovně stále vytížený.

„Zájem o moji práci pořád trvá. Stále tak mám možnost psát pro magazíny a účinkovat pro televize. Ten zájem mě těší a takzvaně drží při životě," řekl tehdy slavný scénárista v rozhovoru pro Přerovský a hranický deník.