Ti ve snaze ušetřit využívají především možností slev při odběru většího množství pohonných hmot, nebo si vytipovávají místa, kde je benzín nejlevnější.

V Hranicích je podle průzkumu Deníku pro řidiče nejvýhodnější natankovat na čerpací stanici ADR Logistik v Tovární ulici, kde je litr naturalu za 30,20 korun a nafty za 33,20 korun.

V Přerově se dá pořídit nafta i benzín nejlevněji na čerpací stanici Unicorn v ulici 9. května, kde stojí litr naturalu 30,50 korun a nafta 31,90.

Do ceny pohonných hmot v České republice se po několika týdnech promítly rekordní ceny ropy na světových trzích.

„Vzrostlo to opravdu hodně a člověk si musí vybírat, kde natankuje. Věřím tomu, že si spousta řidičů rozmyslí, jestli bude dál jezdit. Nejdříve ceny rostly tak po dvacetnících, ale teď to najednou skočilo o korunu. Jezdím tankovat na čerpací stanici k Hypernově v Přerově, kde je nejlevněji,“ řekl jeden z přerovských řidičů Karel Zavadil.

Ten ale podle svých slov zatím o omezení cestování neuvažuje. „Nic jiného mi ani nezbývá, každý den totiž jezdím autem do práce v jiném městě,“ dodal Zavadil.

Jiného z řidičů Romana Pečinku z Přerovska už vysoká cena pohonných hmot přinutily cestování autem omezit.

„Když to není nutné, nechám raději auto v garáži. Cena nafty jen za posledních čtrnáct dní vzrostla o dvě až tři koruny za litr. Nakupovat jezdím jen k přerovské Hypernově,“ poznamenal dále Pečinka.

Pro řidiče z Přerovska je totiž výhodné využít akcí obchodních řetězců, které dávají za nákup nad 1 tisíc korun slevu na benzín v jimi provozovaných čerpacích stanicích.

„Podle mě je to záležitost daňové politiky. Máme vysokou spotřební daň, jednu z nejvyšších v Evropské unii,“ uvedl Zdeněk Sehnal z Lipníku nad Bečvou.

Jeho názor potvrzují i finanční analytici. Podle nich nyní kvůli vysoké spotřební dani v České republice mohou řidiči natankovat naftu levněji třeba v Rakousku. To se ale vyplatí jen těm, kteří bydlí v blízkosti hranic.