Průměrné ceny pohonných hmot v republice už šplhají u obou nejpoužívanější produktů daleko přes pětatřicet korun. Čerpací stanice v Hranicích se podobným hodnotám už pomalu přibližují.

Na území Hranic je celkem šest čerpacích stanic. Průměrná cena nafty na nich je 34,43 korun za litr. Benzin se šplhá ještě výše a to na průměrnou hodnotu 34,68 korun za litr. Nejlevnější benzin už tradičně natankují řidiči na čerpací stanici ČSAD, kde jeden litr pořídí za 34,20 korun. Naopak daleko nejdražší je pumpa Shell na Teplické ulici, kde se cena za jeden litr benzinu přiblížila na dvacet haléřů k šestatřiceti korunám.

Pro nejlevnější naftu si řidiči mohou zajet nejen na ČSAD, ale i na Horáckou čerpací stanici, která leží na Potštátské ulici. U obou natankují litr za 33,90 korun. Opačným případem jsou obě pumpy společnosti Shell, kde si připlatí přesně korunu na každém tankovaném litru. Zvláštností některých benzinek je dražší nafta než benzin.

Řidiči jsou naštvaní

„Podobné ceny už považuji za opravdovou drzost. Výmluvy na rostoucí ceny ropy mě už přestávají bavit. Nevěřím, že stejně rychle budou i zlevňovat, když ropa bude klesat,“ rozohnil se Karel Palička, který zrovna tankoval do svého vozidla.

Se stoupajícími cenami se nepříjemnou stává práce i pro obsluhy jednotlivých čerpacích stanic. Naštvaní řidiči si na nich vylévají svůj vztek.

„Je pravda, že je to nepříjemné. Občas zde máme řidiče, kteří jsou i hodně sprostí. A vůbec nemohou pochopit, že naší vinou se benzin nezdražuje,“ uvedla jedna z čerpadlářek, která si přála nechat v anonymitě nejen své jméno, ale i název její čerpací stanice.

Co stojí za zvýšením cen?

Jakou politiku používají koncerny při stanovování cen se ovšem není možné dozvědět.

„Společnost Lukoil nechce svou cenovou politiku vůbec komentovat. Rádi se vám vyjádří ke všemu, jen ne k cenám,“ uvedla Jana Strádalová, která má za společnost na starosti komunikaci s médii. Konkrétní důvody, které vedou ke stoupání ceny nechtěl komentovat ani mluvčí koncernu Shell.

„Jediné co mohu prozradit je, že do ceny se promítá jednak cena ropy, ale i třeba cena za dopravní náklady,“ řekl mluvčí společnosti Shell Petr Šindler. Pokud se spokojíme s názory ekonomů, tak za stále stoupající ceny může například válka v Libyi nebo nestabilní situace v Nigérii.

Češi ale nejsou v Evropě jediní, kdo musí tankovat čím dál dražší pohonné hmoty. Cenou jsme přibližně uprostřed mezi zeměmi starého kontinentu. Levnější jsou například v Polsku nebo v Rakousku. Naopak daleko nejdražší benzin tankují řidiči v Dánsku. Specialitou v Evropě je Švýcarsko, kde je nezvykle dražší nafta než benzin. (zem)

Tabulka cen pohonných hmot v Hranicích k 27.4. 2011

Diesel Benzin

Shell, Bělotínská ulice 34,90 34,90

Shell, Teplická ulice 34,90 35,80

Avanti, Bělotínská ulice 34,50 34,40

Lukoil, Bělotínská ulice 34,50 34,40

Horácká, Potštátská ul. 33,90 34,40

ČSAD, Nová ulice 33,90 34,20

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku