V Hranicích je benzín nejdražší

Výše cen nezávisí jen na konkrétním řetězci, ale také na místě, kde se pohonná hmota prodává. Čerpací stanice Shell na silnici I/47 v Hranicích nabízí Diesel extra za 29 korun a stejný druh paliva je v Teplicích nad Bečvou u téže firmy k dostání za 28,70 korun. Padesátihaléřový rozdíl zaznamenal Deník u společnosti Shell u benzínu Natural 95. Na hlavním tahu z Ostravy do Olomouce si jej v Hranicích kupují řidiči dokonce za 30,30 korun, v Teplicích nad Bečvou, kterými prochází hlavní tah na Slovensko, platí zákazníci za každý jeho litr 29,70.

Rozdíly v cenách jsou patrné i u stanic, které spolu sousedí, ale každá má jiného vlastníka. Zatímco Shell nabízí v Hranicích u silnice I/47 Natural 95 za již zmíněných 30,30 korun, LukOil na opačné straně vozovky jej prodává za 29 korun.

Rozdíly v Přerově: až osmdesát haléřů

„Vím, kam jet, abych ušetřil. Mám oblíbenou benzínku na okraji Přerova, která vždy drží solidní ceny,“ svěřil se jeden z přerovských řidičů Lumír Poláček. Toho prý ale zdražení nijak nevyvedlo z míry.

„Nenaděláme s tím nic, protože je to dané změnou předpisů. Kdo potřebuje jezdit, stejně bude, bez ohledu na cenu nafty,“ poznamenal.

V Přerově jsou rozdíly mezi cenami za litr Naturalu 95 u různých čerpacích stanic až osmdesát haléřů, u nafty je to dokonce jedna koruna a dvacet haléřů.

Nejlevnější benzín natankují řidiči u čerpací stanice Petroil v ulici Gen. Štefánika v Přerově. Cena za litr Naturalu 95 je zde 27,80 korun a nafta je k mání za 26,90. Pouze o desetník dražší benzín nabízí čerpací stanice Unicorn v nedaleké ulici 9. května. Naproti tomu Benzina ve směru na Tovačov prodává Natural 95 za 29,20 korun a naftu za 27,50.

Suverénně nejdražší benzín v regionu ale mají v Hranicích, na hlavním tahu z Ostravy do Olomouce. Společnost Shell zde prodává litr Naturalu 95 za 30,30 korun.

Některé firmy se předzásobily

„Při takhle velkém očekávaném poskoku cen bývá zvykem, že čerpací stanice navezou zásobníky až po víko. A komu pak stará zásoba nejdřív dojde, ten musí jít s cenou nahoru. Na to čekají ostatní společnosti a zdraží vzápětí také,“ vysvětluje Tomáš Mikšovský z informačního servisu PETROLmedia.

Díky tomu nemusí platit to, na co jsou lidé zvyklí. Například v benzínce Albert v Přerově je nyní Natural 95 za 28,50 korun, což je jen o čtyřicet haléřů méně než v blízkém Agipu a o dvacet méně než na benzínce LukOil.

„Je to zřejmě tím, že v Albertu nemají vlastní skladování a zásoby jim došly jako první. Myslím ale, že kolem patnáctého ledna se to zase srovná a u této čerpací stanice najdou lidé benzín přibližně o padesát haléřů na litr levnější, než bývá jinde, jak jsou zvyklí,“ odhaduje Mikšovský.

Levnější benzín a nafta jsou zatím k mání u neznačkových čerpacích stanic, i tam ale půjdou ceny brzy nahoru.

Šéf Společenství čerpacích stanic Ivan Ondráček tvrdí, že je celý problém zbytečně zveličený. „Monitorujeme cenový pohyb na všech čerpacích stanicích a analýza v prvních čtyřech dnech roku ukázala, že došlo ke zdražení benzínu v průměru o 1 korunu a u nafty je to zhruba stejné. Některé čerpací stanice na zvýšení cen zareagovaly hned, kdy jim došly zásoby, a jiné tak učiní později. Nedá se ale vyloučit, že někteří obchodníci situace využili k rychlému výdělku,“ dodal.

Řidiči s nákupem benzínu otálejí

Váhající řidiči, kteří čekají do konce týdne, jestli se ceny ještě nepohnou směrem dolů, by mohli být nemile překvapeni. „Je znát, že lidé nejezdí tolik tankovat. Myslím, že vyčkávají a sledují ceny,“ popsala situaci pracovnice čerpací stanice Slovnaft v Přerově-Předmostí.

„Že by se u nás zrovna dveře netrhly, se říct nedá. Lidí chodí strašně málo, jako by vyčkávali, co bude,“ dodala také obsluha přerovské benzínky v ulici 9. května. Podle ní se ale nejedná o žádné drastické zvýšení cen. „Daleko horší to bylo v roce 2008, když se zhoupl kurz amerického dolaru,“ vzpomněla.

Podle kartové společnosti CCS se cena pohonných hmot v bývalém přerovském okrese zvýšila nejvíce z 31. prosince na 1. ledna, kdy poskočila o sedmdesát dva haléřů. Na začátku tohoto týdne byla průměrná cena za litr Naturalu 95 28,54 korun, za litr nafty 26,94.

PAVLA KUBIŠTOVÁ

PETRA POLÁKOVÁ – UVÍROVÁ

KATEŘINA KAPKOVÁ