Podle realitních makléřů totiž otázka nového bydlení nejvíce trápí mladé páry nebo začínající rodiny, které si ale s ohledem na svůj průměrný příjem nemohou nákladnější bydlení dovolit. Zoufalý nedostatek malometrážních bytů přitom potvrzují jak realitní makléři v Přerově, tak i v Hranicích a Lipníku nad Bečvou.

Achilovou patou Přerova je fakt, že se zde téměř nestaví. Jedním z důvodů je nedostatek vhodných pozemků ve městě, druhým pak nezájem obyvatel Přerova o výstavbu nových objektů.

Ukázkovým příkladem je třeba marná snaha jednoho z přerovských realitních makléřů Alexandra Betáka postavit bytový komplex v Kozlovské ulici.
Proti záměru se totiž mezi obyvateli ulice a okolních částí zdvihla vlna nevole, protože se obávali toho, že stavbou nového domu přijdou o jedinou zeleň v této lokalitě. Makléři na Přerovsku se shodují na tom, že nejvíce jdou na dračku malometrážní byty.

„Asi největší poptávka v Přerově je po jednopokojových a dvoupokojových bytech,“ potvrdila současný trend v regionu přerovská realitní makléřka Naděžda Čunderlová.

Strmý nárůst cen potvrzují i realitní makléři v Hranicích a Lipníku nad Bečvou.

„Ceny bytů šly prudce nahoru. Tak třeba byt tři plus jedna v paneláku se dal v minulosti pořídit za 750 až 850 tisíc, teď je to minimálně o sto tisíc více,“ řekl hranický realitní makléř Jan Trefil.

Podle jeho slov ale cena bytu po stavebních úpravách může dosáhnout i částky přes milion korun. Čeho je na trhu opravdový nedostatek, to jsou podle jeho slov jednopokojové byty.

Zatímco v Přerově je výstavba nového bydlení spíše sporadická, v Hranicích se snaží vytvořit pro investory podmínky. „Město připravilo infrastrukturu pro nový dům v ulici Pod cementářským sídlištěm, kde vzniklo na čtyři desítky nových bytů,“ uvedl konkrétní příklad pomoci mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Ani to ale podle realitních makléřů problémy s převisem poptávky nevyřešilo.

„V Hranicích je velký zájem hlavně o malé byty. Protože jich je ale nedostatek, lidé si často hledají bydlení na venkově, “ uvedl realitní makléř z Hranic Jiří Riedl.

Podle jeho slov je největší zájem o domky v cenové relaci okolo jednoho milionu korun v okolí Hranic, na které finančně dosáhnou i nižší příjmové skupiny. Favoritem mezi lokalitami v okolí Hranic je přitom příměstská část Drahotuše, a to zejména kvůli dobré dopravní dostupnosti - a to jak ve směru na Hranice, tak na Olomouc.

Třípokojové byty se dají v Hranicích pořídit za cenu od 950 tisíc do 1,2 milionu korun. „Záleží přitom především na lokalitě, ve které se nacházejí,“ upřesnil makléř.

Ceny bytů strmě vyletěly také v Lipníku nad Bečvou, kde mají lidé rovněž největší zájem o startovací byty. „Velká poptávka je ale i o rodinné domky na vesnici v cenové relaci kolem jednoho milionu korun,“ přiblížil lipnický realitní makléř Roman Šindler.

K nejžádanějším lokalitám přitom patří Týn nad Bečvou, a to kvůli dobré dostupnosti do Lipníka, a dále pak Osek nad Bečvou, Dolní Újezd či Loučka. Přímo v Lipníku se však blýská na lepší časy především těm, kteří budou chtít stavět nový rodinný domek. Město pro ně totiž připravilo lokalitu pro výstavbu nových domů v Tyršově ulici. Bydlení zde v budoucnu najde až sedmnáct rodin.

Petra Poláková-Uvírová, Lukáš Cagášek