Podle realitních makléřů se lidé stále nejvíce shánějí po třípokojových bytech. Jejich cenu ale majitelé natolik nadhodnocují, že se mladým začínajícím rodinám nakonec více vyplatí koupit si domek na vesnici a opravit jej.

Ceny nemovitostí by měly v průběhu letošního roku vzrůst ještě o pět až deset procent. „V Přerově je zcela specifická situace, protože se nové byty téměř nestaví,“ vysvětlil přerovský realitní makléř Alexandr Beták.

Právě to vede majitele bytů k tomu, že při prodeji vyženou cenu směrem nahoru. „Jen v loňském roce se u dvou a třípokojových bytů zvýšila o 20 – 30 %. Zatímco ještě počátkem roku se dal třípokojový byt pořídit za cenu od 1 do 1,5 milionu, dnes se prodává i za více než 1,6 milionu,“ upřesnil realitní makléř.

Záleží přitom především na lokalitě, ve které se nachází. Cena dvoupokojového bytu se pohybuje od 1 do 1,2 milionu korun.

„Dnes už se mladým lidem nevyplatí koupit si třípokojový byt, ale rovnou levnější domek na vesnici. Když se opraví, dostane se zhruba na cenu bytu v Přerově,“ dodává k tomu další realitní makléřka Naděžda Čunderlová.

Zájemci o koupi zatím podle jejích slov nepřistoupili na filozofii trhu a nemíní dát za byt v paneláku třeba 1,7 milionu korun. „I takové byty máme, ale v nabídce naší kanceláře jsou to spíše ležáky, o které nikdo nemá zájem,“ podotkla makléřka.

Podle pracovníků realitních kanceláří mají lidé stále velký zájem o hypotéky, který je zhruba stejný jako v loňském roce. „Protože byly slušné úrokové sazby, mohli si vloni bydlení na hypotéku dovolit i občané se středními příjmy,“ doplnil makléř Beták.

Zatímco ceny bytů a domů šly vloni prudce nahoru, u pozemků se tak razantní nárůst nekonal. Na vesnici se dal metr čtvereční parcely na stavbu domu pořídit za 500 až 600 korun a pokud se jednalo o pozemek bez inženýrských sítí, bylo to i 200 až 300 korun.

V Přerově je však lokalit ke stavění jen málo, a to se odrazilo i na ceně. „Několik pozemků je v Předmostí, dále pak u hřbitova ve směru na Újezdec,“ zmínil některé z nich Beták.

Za pozemek v atraktivní lokalitě v Přerově mohou lidé podle jeho slov zaplatit od 800 do 1 500 korun za metr čtvereční. Snad nejvíce je cítit nárůst cen u rodinných domů na vesnici, které se daly v minulosti sehnat za 600 až 700 tisíc korun.

Nyní je to však i více než milion a cenu mnohdy ještě neúměrně vyšroubují přehnané nároky majitelů. Koupit dům v Přerově už v současné době není dostupné pro každého – jeho cena se pohybuje od 2,5 do 3 milionů korun. Někdy dá ale zájemce za nový rodinný domek i více.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika