Členové komise během uplynulého týdne hodnotili všech třináct krajských vítězů – Černotín byl jejich poslední zastávkou.

Černotínští nic nepodcenili, přípravy na finální prezentaci začaly hned po vyhlášení krajských výsledků na konci července, přesný program se doladil během posledního týdne.

Zástupci místních spolků i sportovních klubů představili své aktivity, krátké ukázky přiblížily, jak vypadají různé obecní akce – od koštu slivovice, pyžamového bálu po vodění medvěda či kácení máje. Svůj um předvedla také místní posádka dračí lodě v areálu výletiště v části obce Hluzov.

„Tým Černých draků zvítězil před týdnem na závodech ve Skaličce, zahrnuli jsme je tedy do programu," vysvětlil zastupitel obce Miroslav Vacula.

V areálu výletiště se konal celkový závěr programu. Podpořit obec přišla velká část místních.

„Starosta a celý tým odvedli pořádný kus práce, jsme na naši vesnici opravdu pyšní," shodli se Anna Andršová a Jaroslav Rek.

Černotínské soutěž sblížila

Spokojenost z prezentace obce byla znát také na starostovi Jiřím Andrýsovi.

„Mám z toho dobrý pocit, i kdybychom se neumístili. Už jen to, kolik lidí přišlo a dalo najevo sounáležitost, něco znamená," vysvětlil.

Díky účasti v soutěži se podle jeho slov občané navzájem sblížili.

„Dnes život na dědině kolikrát vypadá tak, že ráno lidé odjedou a vrátí se až večer. Díky této zkušenosti jsme se navzájem poznali. Nejsme vesnice na vysloveně atraktivním místě, ale myslím, že tady lidi žijí rádi. Když byla má dcera v pubertě, tak mi říkala, že by tady nikdy nemohla bydlet. A teď už tady opravuje dům," doplnil s úsměvem.

Výsledky celostátní soutěže budou vyhlášeny v sobotu 19. září v Luhačovicích. Komisi teď čeká fáze posuzování.

„Bude to náročné, protože hodnotíme vítěze z vítězů. Moje dnešní pocity jsou příjemné, Černotín má spoustu spolků a je vidět, že se vzájemně podporují a snaží se. Obec se stará o budovy a majetek, vytvořila naučnou stezku a pracuje i s historickým odkazem. Zapůsobilo to na mě velmi dobře, ale zatím je předčasné dělat závěry," prozradil Jiří Řezníček, starosta Tučína a člen komise.