Každý den rekord. A lidé zase nadávali na počasí.

Infarktové stavy mezi kapkami deště


Zahrada v Náměšti na Hané se proměnila v deštivý festival. Zmoklo tam přes třicet tisíc lidí. Jen Jan Nedvěd zůstal v suchu, protože mezi folkaře nepřijel, porazil jej totiž infarkt.

Skandální byl infarkt v Moravském Berouně. V místní nemocnici - vlastně léčebně dlouhodobě nemocných odmítli poskytnout první pomoc muži, kterého sevřelo u srdce. Důchodce ale z nemocnice poslali na četnickou stanici, ať si zavolá záchranku. Ředitel špitálu se za službu konajícího lékaře postavil… Pak si jednu nedejte!

Co všechno neukáže audit


Nezávislá Milena Kamená se stala starostkou Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku. Nahradila v křesle starostu Pohumila Poulíčka, který byl odvolán kvůli podezření z finančních machinací. Prý machinoval se svou švagrovou účetní, což prokázal audit.

Jiný audit zase prokázal, že na jesenické radnici pracuje o 31 lidí více, než je nutné. Jen jestli vědí, kteří to jsou… Úředníky ale určitě nečeká evropský záchranný program jako čtyři gepardy, kteří se narodili ve svatokopecké zoo.

Magické sedmičky a všechno naruby


Sedmý červenec sedmého roku se stal nejideálnějším datem pro svatbu. Ze tří sedmiček snoubenci šíleli. Kdo to nestihl, měl ještě druhý pokus s kombinací 20 07 2007 a do třetice, někteří se rozhodli pro datum 27. 7. 2007.

Nejen magie čísel, ale i magie místa hrála svou roli při svatebních obřadech. Fotbalový trenér Nemilan Miroslav Skácelík se 7. 7. oženil na Andrově stadionu, protože Sigma je prý pro něj srdeční záležitost. Konec konců, mohl se tam cítit jako v kostele, protože jen pár dnů předtím se na stejném trávníku sešly tisíce jehovistů, když křtili své novice. A aby toho nebylo dost, ligoví fotbalisté se zase místo na hřišti fotili před radnicí… Kdo se má v tom světě potom ještě vyznat?

Sportem proti požáru, hotel proti kasárnám


Hasiči dostali novou cisternu se stříkačkou - takový dárek od olomoucké radnice za sedm milionů korun. A hned to oslavili uspořádáním mistrovství republiky. Běhali přes překážky, lozili na cvičné zdi a podobně. Prostě sport. Olomoučtí hasiči prý ale zaškobrtli v požárním útoku a skončili po roce opět na šesté pozici.

Lepší uniformovanou zprávu mají ale v Šumperku. Z tamní okresní vojenské správy se stane hotel. Jen aby neměl kasárenský šmrnc.

Pomalí řidiči a líní chodci


Nikam nepojedete - děsila olomoucká radnice řidiče. Kampaní chtěla donutit patnáct tisíc liknavých Hanáků, aby si včas vyměnili řidičské průkazy. Radnice má asi vůbec nějak naspěch. Nechala zrušit i přechod pro chodce před hlavním nádražím. Lidé se tam prý zbytečně courali a tím zdržovali městskou hromadnou dopravu. Zřejmě další příklad preference MHD. Kam až to dojde?

Možná právě proto před radnicí skotačili řečtí Makedonci či makedonští Řekové, a předváděli tři tisíce let starý válečný tanec pyrrhichos. Že by nějak souvisel s Pyrhovým vítězstvím?

Z výkladních skříní


Je to jako mor. V Prostějově má vyrůst nové obchodní centrum za jednu miliardu korun. Bude v něm i multikino. Radní již jednali se zahraničním investorem. Ten by zboural tržnici a KaS centrum a postavil tam svou klimatizovanou krabici. To je nápad!

Podobně dopadl Přerov. Místo zbourané památkově chráněné Koruny dostanou lidé obchoďák značky Tesco. Ať žije konzum a čárové kódy!

Někdo vzpomínal, jiný kopíroval


Na koho by měl být člověk pyšnější než na předky, kteří to někam dotáhli? Takový silák Gustav Frištenský z Čech až do Litovle, kam se přiženil. Několik desítek potomků tam na něj v červenci vzpomínalo při rodinném srazu. Někteří přijeli až ze Švýcarska.

Horší to bylo s potomky Martina Strouhala. Slavný autor Zlaté knihy bájí a pověstí, přítel Petra Bezruče, který přežil osvětimský koncentrák, byl po smrti autorsky okraden. Když rodina začala připravovat nové vydání ke stému výročí jeho narození, zjistila, že Josef Milar z Konice knihu parádně obšlehnul a vydal sám. A pak že v červenci nemrazí…

Řeči se vedou a voda teče


Tolik let se mluví v Olomouci o aquaparku, že jej postaví firma Atzwanger a že to bude drahé. A radnice odsouhlasila, že přesně tak to bude. Atzwanger by jej stavěl už dříve s pomocí místních firem, kdyby proti tomu lidé neprotestovali. Že remcali, bude jej stavět na stejném místě stejný Atzwanger ve spojení se stejnými místními firmami propletenými v jediné sdružení, které o stavbu mělo zájem, jen to bude o poznání dražší. Cirka o 150 milionů.

Lidé protestovali také proti pěší zóně, která by mohla vzniknout v nově opravené Pekařské a Denisově ulici a protestovali i pedagogové právnické fakulty, proti tomu, že nově zvolený děkan volil sám sebe…

Neuvěřitelné se stalo skutkem


Strážník v tričku? No jasně, v Uničově to jde. Zřídili tam sice obecní policii, ale strážníky nestačili vybavit uniformou ani pravomocemi. To musí být služba!

Ústně tradovaná legenda se stala pravdou: jehla feťáka zranila dívku. Sedmnáctiletou oběť olomouckých parků proto proklepávali hygienici, zda se něčím nenakazila.

A přestřelku jako v Bronxu zažili v Prostějově. Dvě romské rodiny měly mezi sebou svár a řešily ho po svém, podle vlastních nepsaných zákonů. Střelbou kvůli dívce jménem Mercedes.

Převzatý folklor


Král Ječmínek zase jezdil po Doloplazech. Tak jako stovky let na jižní Moravě ve Vlčnově, tak i 26 let v Doloplazech je Ječmínkem třináctiletý hoch převlečený za dívku s růží v ústech. Letos jím byl Antonín, vnuk zakladatele doloplazské jízdy králů Václava Tomečka.

Červencový folklor, to jsou kombajny v širých lánech, ale také zpoždění vlaků. Hodina? Úplně běžně. Pak se ještě začaly slunečními paprsky žhavit koleje a strojvedoucí dostali nařízenu pomalou jízdu. Aspoň si to horko zpocení cestující vychutnali. A jestli je před olomouckým nádražím nezajela tramvaj, dočkali se i srpna.

Dobrá zpráva na závěr


Vědci z brněnského centra pro cyanobakterie navrhli, jak vyčistit plumlovskou přehradu. Porazit sinice prý lze! Trošku to jen kazí dovětek, že nejdříve za pět let.