S prvním místem na žebříčku přišla také změna klubového působiště.

Z valšovicko-hranického oddílu, kde Jiří s pétanque začínal, se přesunul do klubu Carreau Brno.

Jedná se o logický krok. V moravské metropoli totiž nejlepší český hráč již dlouhé roky žije.

„Stát se českou jedničkou pro mě byla od začátku touha, která mě hnala dopředu. S tímto cílem jsem vlastně vstupoval do každé sezóny už od roku 2009, kdy jsem s pétanque začal. Já jsem takový, že když s nějakým sportem začnu, tak v něm prostě chci být nejlepší a udělám pro to maximum,“ prozradil hranický rodák Jiří Grepl.

Ten byl prvnímu místu v žebříčku blízko již před dvěma lety.

„Nakonec jsem tehdy skončil třetí. Do zdárného konce se mi to tak podařilo dotáhnout až nyní,“ vysvětlila česká jednička v pétanque.

Kdo by čekal po dosažení prvního místa žebříčku bujaré oslavy, nezná Jiřího Grepla.

„Abych řekl pravdu, tak jsem to neoslavil vůbec. Svoji sezónu jsem fakticky ukončil už někdy ke konci září a pak už jen čekal, jestli v čele žebříčku vydržím,“ uvedl pragmaticky.

Šárka Rušarová říká, že poctivá mašlovačka vydrží dva roky.
Mašlovačky, peroutky, nebo mastičky. Peří neslouží jen do polštářů

Dřina na úkor soukromí

Ačkoliv je pětadvacetiletý Jiří Grepl nejlepším českým hráčem současnosti, na trénink mu kvůli práci příliš času nezbývá.

„Spoluhráč z Valšovic Tomáš Kutý prohlásil, že když může být jedničkou člověk, který netrénuje, tak je na tom český pétanque hodně špatně,“ řekl se smíchem Jiří.

„Ne, vážně, nyní je situace taková, že trénuji každý týden v zimní přípravě, kdy chodíme hrát v Brně do haly s hráči Carreau Brno. Během sezóny už poté jezdím vyloženě jenom na vybrané turnaje. Přechod do profesního života mi jednoduše neumožňuje chodit třeba několikrát týdně si jen tak zaházet,“ připustila česká jednička.

Ta tak nyní pravděpodobně sklízí ovoce za vlastní zarputilost ze začátku kariéry.

„První dva, tři roky, kdy jsem s pétanque začínal, jsem tréninku věnoval neskutečné množství času, často na úkor mého soukromého života. Trénoval jsem například i brzo před začátkem vyučování ve škole. Ta píle na začátku byla podle mě naprosto klíčová, a věřím, že právě díky tomu si můžu držet nějakou herní úroveň i teď,“ je přesvědčen Jiří Grepl.

Ilustrační foto
V Hranicích vznikne nízkoprahové centrum pro lidi bez domova

Další cíl? Reprezentace! 

Právě usilovný trénink ve školních letech neunikl pozornosti jeho tehdejších spolužáků.

„Když jsem začínal, tak jsem měl potřebu lidi přesvědčovat o tom, že je to super, že existuje nějaká soutěžní úroveň tady v Česku i ve světě a že je to sport jako každý jiný,“ popisuje Jiří.

„Postupem času jsem ale pochopil, že vlastně není šance masové české veřejnosti vysvětlit, že to není jen sport pro důchodce. Ty reakce byly ze začátku spíš negativní nebo lépe řečeno výsměšné, jak to mezi kluky tohoto věku prostě chodí,“ přiznal.

Nyní je však situace jiná. „Je pravda, že v dnešních dnech o tom nemluvím příliš často. Když se mi to ale povede dobře vykreslit, tak jsou pak lidé častokrát mile překvapeni a chtějí o tom vědět něco víc. V tom se tedy ta má pozice trochu otočila,“ neskrývá drobnou radost Jiří Grepl.

A jaký je další sportovní cíl? Lídr žebříčku má jasno. „Určitě reprezentace!“ 

Pohled na Hranice a hranický jez. Ilustrační foto
Rozšíření hranického jezu se odkládá, místní radnice se bouří

Jiří Grepl
Jiří GreplZdroj: archiv autoraJiří Grepl se narodil v Hranicích v roce 1992.
Již deset let žije v Brně, kde také pracuje a vystudoval zde vysokou školu.
Až do loňského roku byl členem Sk Pétanque Hranice VI - Valšovice. Letos přestoupil do Carreau Brno.
Mezi jeho záliby patří vedle pétanque také film, fitcross, fotbal či komiksy.

DAVID KRÁL