Policisté, kteří rozhodují o výběru adeptů na tuto náročnou práci, potvrzují známý fakt: vhodní uchazeči by se dali spočítat na prstech jedné ruky.

O práci mají totiž často namísto profesionálů zájem také lidé bez vzdělání, větších zkušeností v oboru a potřebného profesního rozhledu. V ojedinělých případech se dokonce ve dveřích objeví jako zájemci o práci u policie delikventi.

„Asi třetina všech uchazečů má navíc naprosto zkreslené informace o práci policie. Jejich představy nevycházejí z reality, ale ze seriálů jako je Kriminálka Miami.

Takoví adepti jsou přesvědčeni, že přesně tak to u policie chodí a dokonce se na tyto seriály u pohovoru odvolávají,“ popisuje přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Tak třeba na dotaz, jakou složku by si u policie vybrali, odpovídají adepti často, že organizovaný zločin. Část z nich by také ráda uspěla na poli boje s korupcí nebo drogami.

„Organizovaným zločinem se přitom zabývá pouze speciální útvar, spadající pod policejní prezidium,“ doplnila policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Náborová kampaň na získání nových policistů byla zahájena počátkem února a do dnešního dne projevilo zájem o tuto práci na 120 lidí.

„Ti se však dožadují pouze vstupních informací, zatímco oficiální žádost si podalo pouze 66 uchazečů. Z toho bylo 23 žen a 43 mužů, “ upřesnila Sedláčková.

Mezi adepty jsou lidé nejrůznějších věkových kategorií. Nejstarší žena, která si podala žádost o přijetí, měla 50 let. Nejstarší muž pak 56 let. Některým zájemcům přitom nechybí sebevědomí a do náročné práce se hrnou i přesto, že vůbec nevědí, co obnáší.

„Na místo mluvčí policie se nám třeba přihlásila čtyřiačtyřicetiletá žena na rodičovské dovolené, která si chtěla touto formou jen přivydělat na poloviční úvazek,“ uvedla jeden příklad mluvčí.

Někdy se k policii hlásí také lidé, kteří nemají dokončené středoškolské vzdělání s maturitou nebo nesplňují základní požadavek na bezúhonnost. Jeden z adeptů měl dokonce za sebou škraloup v podobě útoku na policisty.

„Přihlásil se nám člověk, který vloni při srážkách mezi skinheady a anarchisty v Přerově házel po policistech kamení. Sice vyvázl bez trestu, takže je z právního hlediska čistý. Ale dokážete si jej představit u policie?“ ptal se jeden z hranických policistů.

Sítem náboru projde podle mluvčí Sedláčkové sotva desetina všech uchazečů. „Dá se říci, že na deset přihlášených připadne tak jeden až dva, které přijmeme,“ shrnula.

Úspěšní uchazeči, kterých bude letos tak kolem šesti až deseti, nastoupí základní odbornou přípravu na Střední policejní škole v Holešově.