Devítičlenná parta muzikantek, v níž nechybí dechová sekce ani bubenice, svou úlitbu mužské části publika vysvětlovala po svém. „Vsadily jsme na pravdivé rčení o tom, že láska prochází žaludkem, a tak pro vás pečeme buchty,“ řekla zpěvačka. Že mají členky orchestru smysl pro humor, ukázaly během vystoupení hned několikrát.

Přímo na podiu totiž uspořádaly soutěž v pití lahvového piva a vtáhly do dění tři dobrovolníky z publika – Vojtu, Jirku a Jardu. „Musíme plnit normy EU, a tak na láhev nasadíme dudlík a dostanete bryndáček,“ nastínila pravidla klání zpěvačka. Pánové pak závodili, který z nich vypije pěnivý mok nejrychleji. Jako odměnu za účast dostali čerstvě upečené buchty.

Návštěvníci si vystoupení pochvalovali a taneční parket byl brzy zaplněný. „Viděl jsem je jen v televizi, ale ve skutečnosti je to ještě lepší,“ zhodnotil vystoupení kapely Vojtěch Tomšej z Kladník. „Můj přítel má rád dechovku, a tak jsme se přišli podívat. Zvláštní pojetí Českých buchet se mi líbí, je v tom něco z Hašlera a starých pražských písniček,“ dodala Alena Hradílková z Dřevohostic.

Na Sedmnáctém ročníku Setkání dechových hudeb se o víkendu představilo celkem osm kapel z Moravy, Čech, Slovenska a Polska – například Fryštácká javořina, Božejáci, Vlčovanka, Stříbrňanka nebo host z partnerského polského městečka – dechový soubor OSP Wegry.

Kromě koncertů se v prostorách dřevohostického zámku uskutečnila také vernisáž výstavy Galerie Amart a díla známých malířů zde prezentovala i přerovská galerie Atrax. „Dnes je zvláštní den. Předali jsme plaketu městyse manželce loni zesnulého akademického sochaře Jiřího Lendra, který na zámku restauroval celou řadu pískovcových soch. Jako výraz ocenění jeho práce jsme nechali zhotovit jeho bustu,“ doplnil starosta Dřevohostic Stanislav Skýpala.