„Bylo fajn, moct si přijít jen tak zazpívat a nemuset nad ničím přemýšlet a nic organizovat. Postupně jsem však s vedením začala vypomáhat, až jsem hlavní oddělení převzala úplně,“ vzpomíná sbormistryně Hranického dětského pěveckého sboru (HPDS) Petra Šeinerová, která se na vedení sboru se podílí od roku 2012.

Právě tento sbor bude už podruhé na hranickém náměstí doprovázet svým zpěvem akci Česko zpívá koledy.

Ve středu 13. prosince vystoupí od 18 hodin hlavní oddělení HDPS, a na pódiu bude zpívat kolem 25 sboristů.

Začíná advent a vás čeká celá řada koncertů. Jak jste se na předvánoční koncerty připravovali?
Sbor začíná trénovat písně na adventní koncerty hned od začátku školního roku. Díky podpoře města Hranice můžeme každý rok v září vyrazit na pěvecké soustředění, kde nacvičujeme celý víkend nový repertoár pro zimní sezónu. Mezi zkouškami hrajeme různé hry a soutěže, které jsou vždy tematicky zaměřené. Letošním tématem byla Ekologie. Zajímavé je, že za éru našich sborových soustředění se nám ještě ani jednou žádné téma neopakovalo.
Pro mě však přípravy na adventní koncerty začínají už v létě. Venku je 30 stupňů a z mých oken se linou koledy, písně o vánočním stromečku a sněhové nadílce (smích).

Podle čeho si vybíráte váš repertoár?
Zpíváme různorodé písně, lidové, moderní, církevní, spirituály. Snažíme se vybírat od každého něco, ať je to pestré. Na výběru se podílíme tak nějak všichni. Někdy přijdou s nápadem muzikanti, jindy přímo sboristé. To, co zpíváme, nás musí bavit. Máme taky bohatý notový archiv, do kterého se čas od času zanořím a vytáhnu nějaké osvědčené sborové hity.


Na akci Česko zpívá koledy jste už na hranickém náměstí zpívali, těšíte se? Ve středu 13. prosince si společně koledy zazpívá celé Česko. Jak vnímáte toto společné zpívání?
Těšíme se moc. Zpívat se zaplněným náměstím, potažmo s celou republikou, se vám jen tak nepoštěstí.

Mají pro vás nějaký zvláštní význam adventní – vánoční koncerty, nebo je berete jako běžné vystoupení přes rok?
Každý rok děláme tři velké koncerty – adventní, vánoční a jarní. Už je to tradice. Na tyto koncerty chodí i nejvíce lidí, v publiku vždy narazíme také na několik bývalých členů sboru, což nás velice těší. Co se týče adventního a vánočního koncertu, vážíme si toho, že si můžeme zazpívat v hranických kostelích. Krásná akustika a prostředí dodávají koncertům slavnostní ráz.

Jaký byl pro vás, jako sbor, letošní rok?
Rok 2017 je pro Hranický dětský pěvecký sbor velmi silný rok, rok plný změn. Prožili jsme společně chvíle těžké, když nás opustila naše sbormistryně Taťána Jonasová, ale zažíváme i chvíle veselé a krásné. Paradoxně si myslím, že nás smutné události letošního roku ještě více sblížili a držíme při sobě. Pro mě to není jenom sbor, je to parta prima lidí, na kterou se každý týden těším a s radostí pozoruji, jak mezi námi vznikají přátelská pouta. Troufám si říct, že někdy i na celý život.
Velkou změnou pro nás je i přechod pod Dům dětí a mládeže Hranice, kde nyní každé pondělí zkoušíme a přípravné oddělení našeho sboru má od jara novou sbormistryni – bývalou sboristku Michaelu Hradilovou.


Na jaký koncert se váš sbor nejvíce těší, nejvíce si jej užívá?
Užíváme si všechna naše vystoupení. Je prima zpívat si doma v koupelně nebo na sborových zkouškách, ale zpívat na koncertě před publikem, které si prozpěvuje s námi, usmívá se, nebo je dojaté, je pro nás největší odměnou.

Už víte, co bude Hranický dětský pěvecký sbor dělat příští rok?
Kromě již tradičních koncertů připravujeme velký hudební festival, na kterém chceme zavzpomínat a vzdát hold naší bývalé sbormistryni Taťáně Jonasové. Sejdou se hudebnící napříč žánry, zazní sborový i operní zpěv, vystoupí folková i rocková seskupení. 

Hranický dětský pěvecký sbor
Sbor má dvě oddělení – hlavní, kam chodí žáci od 6. třídy ZŠ a studenti středních škol, a přípravné oddělení pro žáky 1. stupně ZŠ. Nyní je v nich dohromady skoro 40 členů.
Sbor už dlouhá léta doprovází skvělí muzikanti – klavír, hoboj, flétna Alena Jestřebská, kytara David Križan, kontrabas Vojtěch Miloš, cajon Karel Kraus, v některých písních hraje na housle sborista Jan Králíček. Od tohoto školního roku začala přípravné oddělení doprovázet na klavír sboristka Marie Žeravíková.