Osádku auta tvořili dva studenti z Brna – šestadvacetiletý Martin Beťko a o tři roky mladší Michal Vicar.

Ti se v unikátním vozidle z šedesátých let rozhodli objet celý svět. Start trasy dlouhé 35 tisíc kilometrů je prvního září v Olomouci. Sponzorem náročné výpravy obou odvážlivců je i Deník.

„Odstranili jsme zadní sedačky a zvedla se konstrukce, aby bylo auto v terénu odolnější a současně bezpečnější. Větší výdrž bude mít určitě i nová baterie, používaná v závodních vozech, a důležitá je i výměna dynama za alternátor,“ přiblížil technické detaily vozu jeden z členů expedice Martin Beťko.

Srdce a mozek škodovky, tedy motor a převodovka, ale podle jeho slov zůstanou původní. „To znamená, že se na cestu vydá skutečně vůz, který byl v 60. letech skvostem českých silnic,“ přiblížil Beťko.

Další z členů expedice Michal Vičar k tomu dodává: „Už Stehpen King ve svojí Christine píše, že auta dostávají většinou dívčí jména, a naše autíčko na to své dlouho čekalo. Náš mechanik Martin mu začal říkat Julinka podle embéčka, kterým jezdil už jeho děda. A my u toho jména rádi zůstaneme,“ řekl.

Julinka vyrazí na cestu dlouhou 35 tisíc kilometrů 1. září z Horního náměstí v Olomouci, kde se oba cestovatelé rozloučí se svými fanoušky.

Vůbec poprvé mohli ale krasavici mezi automobily lidé obdivovat na nádvoří přerovského pivovaru.

Náročná trasa povede nejprve do Polska, Litvy, Lotyšska a Ruska, následuje náročný úsek do Kazachstánu, Číny, Laosu, Thajska, Malajsie a Indonésie.

Dalšími zastávkami obou dobrodruhů jsou Austrálie, Ekvádor, Kolumbie, Venezuela, Guyana, Surinam, Portugalsko, Španělsko, Francie a Německo.

„Předpokládáme, že urazíme cestu za sto osmdesát dní. Nechceme se nikam honit, takže návrat plánujeme tak v lednu příštího roku,“ uzavřel Martin Beťko.