S řešením dopravního prostoru u mostu Míru se město Přerov přihlásilo do soutěže Cesty městy. Realizované změny přijela do Přerova posoudit hodnotící komise soutěže v úterý 24. července.

„Cílem projektu je upozornit na problémy, které jsou s dopravou ve městech spojeny, a samozřejmě se snažíme také poukázat na existenci možných řešení,“ vysvětlil poslání soutěže koordinátor programu Petr Šmíd.

Hodnotící komisi projekt představil František Zlámal z přerovského Magistrátu. „Místo dvou průsečných křižovatek jsme před a za mostem nechali vybudovat kruhové objezdy, takže výjezd vozidel z vedlejších ulic už není blokován hustým provozem z hlavních ulic,“ vysvětlil základní změnu v přestavbě Zlámal.

Jak dále uvedl, k bezpečnosti chodců při přecházení přispělo vystavění ochranných ostrůvků na přechodu pro chodce. Další úpravou bylo snížení počtu tří jízdních pruhů na dva na mostě Míru a výstavba parkoviště na Blahoslavově ulici, které je blízko hlavního náměstí T.G. Masaryka. To je jedním z mála v Přerově, kde je možné parkovat bez poplatků. Jak prozradil Petr Šmíd, kritérii pro úspěch v soutěži jsou v první řadě bezpečnost chodců a cyklistů, dále plynulost dopravy, ale i zkvalitnění daného prostoru.

„Jediná slabina celého projektu v Přerově spočívá v nevyhrazeném prostoru pro cyklisty. Na mostě sice mohou jezdit v krajním pruhu, nicméně na kruhovém objezdu už se cyklisté nemusí cítit bezpečně,“ vyjádřil svůj názor Petr Šmíd. Jak dodal, celé řešení dopravního prostoru u mostu Míru semulíbí. Do šestého ročníku soutěže Cesty městy se přihlásilo celkem 30 měst a obcí se svými projekty. Z Olomouckého kraje se kromě Přerova v letošním roce soutěže zúčastní také město Šternberk.