„Právě vyráží první část techniky 7. mechanizované brigády do Výcvikového centra v Hohenfelsu. Cvičení se jmenuje Allied Spirit. Na zmiňované cvičení se přesouvá ve čtyřech proudech, přesněji ve třech kolových a jednom vlakovém. Celkově se přesouvá jen z Hranic přes sto kusů těžké techniky," sdělil velitel strážní roty 7. mechanizované brigády Petr Ošťádal.

Podle slov nadporučíka Radka Hampla ze 71. mechanizovaného praporu jde o největší letošní cvičení Armády České republiky. „Jedná se o jednu z nejdůležitějších výcvikových aktivit NATO tohoto roku a zúčastní se jí nejen armády z Velké Británie, Německa, Kanady, Gruzie, Maďarska, Srbska a samozřejmě Spojených států amerických," pověděl nadporučík Radek Hampl.

Barvy České republiky bude reprezentovat část 7. brigádního úkolového uskupení (BÚU) o téměř 1400 vojácích, kteří v těchto dnech musí přepravit po zemi a železnici do Hohenfelsu více než 420 kusů pozemní techniky, zbraňových systémů pozemních a vzdušných sil.

Velký význam má pro Česko i fakt, že zmíněné obří mezinárodní cvičení bude řídit plukovník Josef Kopecký, velitel 7. mechanizované brigády. Ten povede celkem čtyři a půl tisíce vojáků ze všech koutů světa.

Samotné cvičení má po přípravách, nájezdu a zaujetí daného prostoru dvě fáze, jak už dříve pověděl Josef Kopecký. „Nejprve se koná přípravná fáze, kdy v jednotlivých rotách, praporu a brigádě proběhnout dílčí krátké epizodky zaměřené na sladění jednotek. Pak se zahájí samotné taktické cvičení," pověděl velitel. První fáze je na programu od 4. do 14. srpna a druhá fáze pak od 15. do 24. srpna.

„Cílem Allied Spirit je zvýšit připravenost cvičících útvarů a demonstrovat schopnost efektivní spolupráce aliančních a spřátelených jednotek NATO při vedení společné pozemní operace," uzavřel nadporučík Radek Hampl a dodal, že vojáci budou během operace cvičit vedení útočných, obranných a stabilizačních operací a sjednocovat palebné prapory.