Do připraveného programu zařadila nejen vystoupení denního centra Archa, které se snaží pomáhat zdravotně postiženým občanům, ale také dětského centra Dráček.

Akce se konala ve dvoraně Hranického zámku u příležitosti sobotního svátku svatého Vincence z Pauly, patrona charity.

„Prezentační akci takového rozsahu jsme dnes dělali poprvé. V předchozích letech jsme sice pořádali charitativní večírky, ale tentokrát jsme chtěli uspořádat program, který by byl otevřený co nejvíce lidem. A právě prostředí dvorany zámku je k tomu jako stvořené,“ uvedla ředitelka Charity Hranice Veronika Polusová.

Pracovníci nainstalovali ve dvoraně informační panely a stolky s letáky už v ranních hodinách. Vystavili k nahlédnutí také alba fotografií z akcí, které pro své uživatele připravují.

Návštěvníci se během celého dne mohli dozvědět nejen to, jaké služby Charita nabízí, ale také si například vyzkoušet, jaké to je pohybovat se na invalidním vozíku.

Příchozí si za symbolický poplatek mohli koupit výrobky dětí, jež navštěvují nízkoprahové zařízení v Hranicích a v Potštátu. Nemalý zájem zaznamenaly studentky místní Střední zdravotnické školy, u nichž si lidé mohli nechat změřit puls a hladinu cukru v krvi.

„Chtěli jsme na této akci předvést všechny naše projekty i reklamní materiály a oživit ji i různými akcemi. Požádali jsem tedy o spolupráci například Svaz diabetiků nebo také firmu, která nám dodává zařízení pro tělesně postižené,“ řekla Polusová.

Charita požádala o spolupráci také mateřské centrum Dráček, s nímž sdílí společné prostory. Rodiče s dětmi, kteří Dráček navštěvují, předvedli svůj program hned v dopoledních hodinách.

„Již devátým rokem se snažíme dělat akce pro maminky s malými dětmi. Cvičíme například sestavy na balónech,“ uvedla Marie Horáková, která v tomto sdružení pracuje již třetím rokem.

Hrám přihlíželi také místní občané. „Zúčastnila se i moje vnučka. Je už sice větší, chodí do školky, ale když jsme se přišly podívat, chtěla se také zapojit,“ uvedla Marie Dokoupilová.

Po druhé hodině odpoledne vystoupilo ve dvoraně zámku sdružení Archa, které se stará o postižené občany. Jeho pracovníci i uživatelé předvedli divákům Country tanec a odehráli příběh O milosrdném Samaritánovi.

„Připravit tento program byl nápad nás všech dohromady. Secvičovali jsme jej přibližně měsíc,“ uvedla jedna z pracovnic sdružení Eva Hanáková.

Několik tanečních čísel předvedla ve čtyři hodiny odpoledne skupina Oldies. Závěr programu pak patřil známému vokálnímu kvartetu Camperra.

Pavlína Chmelařová