Nízkoprahové zařízení je prostorem, kde pracovníci nabízejí volnočasové aktivity zejména těm mladým lidem, kteří nemají co dělat a sídliště či ulice se pro ně stalo místem trávení volného času.

„Naše nízkoprahovka bude velmi volná, bez průkazky, registrace, bez plateb. Je to pro svobodomyslné děti. Ty mohou přijít jednou a pak třeba až za půl roku, nebo jenom když bude pršet. Především nám jde o to, aby se netoulaly po ulicích, hospodách, nebo aby třeba někde z nudy nekouřily,“ vysvětlila pracovnice hranické Charity Jana Jagošová.

Nízkoprahovka: místo, kde se mohou teenageři bavit, poradit se, požádat o pomoc

Toto zařízenímábýt místem, kde si budou děti a teenageři například hrát různé hry na počítači, brouzdat internetem, hrát šipky, stolní hry, podívají se na film podle svého přání nebo si poslechnou hudbu, která se jim líbí. Podle slov Jany Jagošové by zde měli najít i prostor pro vlastní aktivity a také pomoc nebo radu při řešení svých problémů.

„Pokud se bude dítě chtít svěřit s nějakými problémy a poradit s nimi nebo požádat o pomoc, bude mu v klubovně náš pracovník plně k dispozici,“ upřesnila Jana Jagošová.

Jak dále dodala, do budoucna počítají i se společnými akcemi a výlety. To se bude ale odvíjet podle toho, jaká skladba dětí bude do nízkoprahovky docházet, co je bude zajímat a co budou chtít dělat.

Hranická nízkoprahovka nebude ale pro místní Charitu první vlaštovkou. Podobné zařízení funguje už od 1. září na Potštátě a zdejší děti a mládež si ji již za tu dobu zcela získalo. „I přes tak krátkou dobu se na Potštátě nízkoprahovka chytla dobře. Na akce se zde schází až dvacet dětí. Ty si klubovnu už samy vymalovaly, dokonce dokázaly samy upéci i perníčky a palačinky,“ dodala Jana Jagošová.

Nízkoprahovka se v Hranicích poprvé otevře v úterý 25. září. Pro děti a mládež od 6 do 20 let bude klubovna, která má vchod v zahradě hned vedle zámečku na třídě 1. máje, otevřena vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 19 hodin.