Návštěvníci mohli přispět dobrovolnou částkou. Veškerý výtěžek z akce putoval rodině Březíkových.

„Snažíme se pomáhat, co to dá. Tento týden jsme obdobné akce připravili pro čtyři další děti. Všechno děláme ve svém volném čase," prozradil zakladatel neziskové organizace Mapaj Pavel Kužela.

Hlavní náplní činnosti přerovského spolku je pořádání charitativních akcí, jejichž výtěžky putují nemocným dětem.

Jedním z takovýchto dětí je také Kristýnka Březíková z Hranic, trpící vrozenou svalovou dystrofií. Kvůli této chorobě je upoutána k invalidnímu vozíku.

„Mapaj si nás našel sám. Obvykle nechceme Kristýnčino onemocnění veřejně příliš propírat, zbytečně na její handicap upozorňovat," přiznává maminka Radka Březíková.

„Jsme ale samozřejmě vděční za jakoukoliv formu podpory. Především, když nám ji někdo poskytuje nebo vyjadřuje z vlastní iniciativy a bez jakýchkoliv postranních úmyslů," uvědomuje si. Kromě práce Mapaje tak vyzdvihla i pomoc Charity Hranice.

„Ředitel Jan Hegar je opravdu úžasný člověk, který nám již tolikrát vytrhnul trn z paty, že se to nedá ani vyjádřit," oceňuje Radka Březíková.

Pohnutky, které ji vedou k tomu, že nechce onemocnění své dcery příliš řešit na veřejnosti, jsou zřejmé.

„Kristýnka je totiž po všech ostatních stránkách úplně zdravá holčička, která ráda maluje, směje se, hraje si s ostatními dětmi. Samozřejmě taky umí pěkně zlobit," prozradila maminka.

Jednou budeme chodit

I přes každodenní úskalí, se kterými se musí s dcerkou potýkat, neztrácí Radka Březíková pozitivní přístup.

„Jednou v životě určitě budeme chodit, o tom nepochybuji. Já pořád věřím tomu, že povedu Kristýnku do tanečních," nepropadá beznaději.

Obnos plynoucí z charitativní události bude pravděpodobně využit na školní výdaje.

„Tento rok má Kristýnka nastoupit do první třídy. Speciální asistence, kterou bude při výuce potřebovat, spolkne alespoň ze začátku nemalý obnos peněz. Částku, jež se tady dnes vybere, tak pravděpodobně investujeme tímto způsobem," přemítá Radka Březíková.

Nedělní odpoledne na střelnici bylo zaměřeno především na bezpečnost.

„Našim cílem je dětem ukázat, jak by se měly chovat v nebezpečných situacích. Kdyby je například někdo napadl. Myslíme si, že v naší společnosti nejsou děti dostatečně chráněny. Proto jim i rodičům chceme dát nějaké tipy a rady," řekl Pavel Kužela.

„Vrcholným číslem bude Dračí dech. Hořící muž proběhne určenou trasu až k připravené kádi s vodou," vyzdvihl divácky nejatraktivnější číslo, jehož je sám ústředním aktérem.

Organizátoři nabízí, že akci mohou v budoucnu zopakovat v pozměněném provedení pro jiné dítě, kterému by tím mohli pomoci.

David Král