Může mezi nimi být i kritizovaná „zebra" poblíž Základní umělecké školy Hranice.

Ta patří mezi přechody, které lidé v Hranicích hojně využívají. Zvýšená obezřetnost je přitom na místě.

„Já na tuto stranu Hranic moc nechodím a většinou to vezmu přes křižovatku se semafory. Tento přechod je hodně nebezpečný. Jednou jsem čekala snad patnáct minut, než jsem do cesty vkročila. Pro maminky s malým dítětem je to ještě obtížnější a to osvětlení by přechodu určitě pomohlo," řekla například paní Katka, která se přes přechod vypravila se svou ratolestí v kočárku.

Osvětlení přechodu by uvítali i jiní respondenti.

„Hlavně pro starší lidi kolem šedesáti nebo sedmdesáti let by to byla velká výhoda. Teď už je dostatek světla, ale v zimě, kdy je větší přítmí, to bývá horší. Než se dostanu z jedné strany na druhou, klidně pět nebo sedm minut čekám. Záleží na tom, jestli se na světelné křižovatce zrovna rozsvítila zelená," řekl jeden z cyklistů.

Jediný neosvětlený přechod s ostrůvkem

Na výběru konkrétních přechodů, kterých se v internetové anketě sešlo celkem sedmdesát, se podíleli odborníci z organizace BESIP i experti z dopravní policie.

„Tento přechod byl vybraný jako nejvhodnější. Je to totiž jediný přechod s ostrůvkem, který ještě není osvětlený. Určitě to byl dobrý nápad," řekl Pavel Slovák, který má v Hranicích ve své kompetenci také silniční hospodářství.

Podle jeho slov se dlouhodobě řeší také nasvětlení vedlejšího přechodu u Bonveru, avšak tato záležitost je například kvůli stavebnímu řízení komplikovanější.

„Nasvětlení přechodu pod farou by proto bylo nejjednodušší. Je také pravda, že tam bývá největší tma," dodal Pavel Slovák.

Anketní projekt společnosti ČEZ na stránkách www.cezregiony.cz končí 24. května.

Do konce roku má na zebry svítit

V regionu severní Morava jsou Hranice zatím osmé, zmíněný přechod v pátek získal přes 150 hlasů.

Šanci na osvětlení mají ale i přechody, které v hlasování veřejnosti mezi neúspěšnější patřit nebudou. V každém regionu se nakonec osvětlí celkem pět přechodů.

„Chceme, aby byly zastoupeny všechny regiony, proto kromě hlasování na internetu budou po dvou přechodech z každého regionu vybírat i odborníci. Samotnému osvětlení musí jako u každé jiné stavby předcházet zpracovaný projekt. Do konce roku bychom ale chtěli mít všechny vybrané přechody osvětlené," řekl tiskový mluvčí skupiny ČEZ pro region střední a severní Morava Jaroslav Jurča.

V souvislosti s třídou Československé armády se zvažuje také úprava křižovatky u kasáren s návazností na vedlejší ulici Kapitána Jaroše směrem ke Struhlovsku.

„Tento projekt je závislý na dotacích. Pokud dotací získáme, úprava se zrealizuje podle projektu. V případě, že dotaci nedostaneme, z městských peněz se udělají bezbariérové nájezdy," okomentoval situaci Pavel Slovák. Město chce bezpečnost chodců zajistit rozšířením stávajících ostrůvků a dobudováním dvou dalších.