Soutěž je v něčem podobná známým soutěžím krásy. Hlavní část se skládá ze čtyř soutěžních kategorií. Postupně tak dívky čeká rozhovor s moderátorem, aerobik, volná disciplína a nakonec módní přehlídka.

„Ta poslední disciplína je hlavním rozdílem oproti různým soutěžím krásy. U nás totiž dívky nemají promenádu v plavkách, ale nahrazujeme ji módní přehlídkou,“ říká ředitelka hranického Domu dětí a mládeže Blanka Šturalová.

Dívky po přihlášení čeká přibližně tříměsíční příprava, než se dočkají svého vysněného finále v Sokolovně v Hranicích. Nejprve se budou učit pohyblivosti a umění správně chodit.

„Budeme je také připravovat na aerobik a samozřejmě se musí naučit mluvit na mikrofon,“ přibližuje Šturalová. Volnou ruku mají dívky při přípravě volné discipliny. Její choreografii budou také pod odborným dohledem nacvičovat.

Přihlásit se mohou klidně i vícekrát

Dívky se do soutěže mohou přihlásit i opakovaně, což je také rozdíl oproti jiným soutěžím. Jaký bude přesný program finálového večera ještě není zdaleka jasné.

„Plně na tom začneme pracovat od ledna. Je také pravda, že ten program se utváří postupně během těch tří měsíců tréninku a příprav,“ popisuje tvorbu programu ředitelka Domečku. Pro dívky na Hranicku je velmi dobrou zprávou, že je nečekají žádná kvalifikační kola. Všechny přihlášené se tak mohou připravovat a těšit až na březnové vyvrcholení.

„Necháváme soutěžit všechny dívky. Počet přihlášených se mění, ale nejvíce jich bylo patnáct a proto jdou všechny do finále,“ pronesla Blanka Šturalová.

Soutěžním večerem na hranické Dívce roku to pro úspěšná děvčata nekončí. První dvě postoupí do oblastního finále, které se každoročně koná v Mikulově. Odtud poté opět první dvě dívky postupují do celorepublikového finále v Jičíně. V něm dosáhla v posledním ročníku úspěchu i hranická vítězka Adriana Perdulová, která získala cenu Jičínského deníku. Dívky, které ještě mají zájem se soutěže zúčastnit, se mohou přihlásit do středy 22. prosince v Domu dětí a mládeže v Hranicích. (zem)