Přerovský Chemoprojekt nepřechází pod křídla města. Tedy prozatím. Koupi budovy v pondělí zastupitelé nepodpořili, ale ani nezavrhli. Chtěli si dát čas na to, aby znali využitelnost budovy a její cenu podle znaleckého posudku. Většina přerovských politiků přiznává, že se nechce nechat vydírat a přistoupit na nadsazenou cenu, kterou si nadiktoval Chemoprojekt Praha ve chvíli, kdy zjistil, že se o nemovitost strhává bitka dvou protivníků.
Vyslyšeli přání Přerovanů
Politici projevili vůli vyslyšet přání Přerovanů, kteří odmítají přijmout myšlenku, že Chemoprojekt bude zbourána místo něj postaven Lidl. Zároveň jsou si vědomi, že jejich rozhodnutí nemůže být plácnutím do vody. Koupě by totiž na několik let Přerov finančně zatížila. „Letos bychom museli uhradit 7 milionů a pak v průběhu tří let každý rok 6 milionů korun,“ připomněla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS). Zároveň podotkla, že i když Chemoprojekt není kulturní památkou, tak si podle ní ochranu města zaslouží. „Přerov si už další ostudu, jako bylo zbourání Komuny, nemůže dovolit,“ připomněl i další zastupitel Břetislav Passinger (KSČM).
Návrh: v objektu může být muzeum
Jediný důvod, proč Přerov o budovu usiluje, je poněkud nestandardní – pro objekt nezná využití, ale chce jej zachránit před likvidací. Faktem ale zůstává, že město neví, jak s objektem naloží. Existuje několik variant. Buď by byl objekt prodán firmě, která by se zavázala, že jej nezbourá nebo pronajat soukromým firmám a město by si tak přilepšovalo do svého rozpočtu. Popřípadě by tam magistrát přemístil knihovnu či úředníky sídlící v budově Emosu na náměstí TGM. Eventualitou je i zřízení technického muzea. Jasno ale není.
Náměstek primátora Josef Kulíšek (ODS) proto podal pozměňující návrh a zastupitelům doporučil, aby politické rozhodnutí učinili až na základě podrobné analýzy využitelnosti.
Chtějí znát cenu
„Hlasovat bychom měli až budeme znát konkrétní záměr a cenu budovy v čase a místě obvyklou,“ navrhl Josef Kulíšek. Jeho názor podpořilo třicet zastupitelů, kteří si tak dávají čas na rozmyšlenou.
Zastupitelka Naděžda Jačková (ODS) připomněla, že ani finanční výbor, kterému předsedá, koupi Chemoprojektu podle nastavených podmínek nedoporučuje. Podle ní by měla být zdůvodněna především odchylka ve výši 7 milionů korun, která v kauze hraje významnou roli. Ještě před dvěma lety totiž Chemoprojekt Praha budovu nabízel za 18 milionů korun a cenu vyšponoval až na základě větší poptávky. Zatím ale nikdo netuší, jestli oddálením rozhodnutí komunálních politiků město o budovu nepřijde.
Generální ředitel Chemoprojektu Praha Tomáš Plachý se odmítl vyjádřit, jestli bude čekat na nové rozhodnutí Přerova, nebo objekt prodá společnosti Miramart, která už máse společností podepsanou předkupní smlouvu. V tom případě by se Přerované museli smířit s tím, že Chemoprojekt bude vygumován z mapy města a místo něj tam bude market.