Na Přerovsku byla situace nejhorší v hranické části bývalého okresu. „Po šesté ráno jsem jel autem z noční směny z Drahotuš do Hranic. Nejen, že jsem měl auto úplně obalené ledem, ale silnice i chodníky jsou jedna velká klouzačka," popisoval třeba jednadvacetiletý Lukáš z Hranic.

Náledí pokrylo prakticky všechny cesty i chodníky. Hranická nemocnice eviduje výrazně vyšší počet úrazu než v běžné dny. Mnoha obyvatelům Hranic způsobila ledovka nepříjemné komplikace.

„Do práce jezdím na kole, ale když jsem to ráno viděl, tak jsem si to rychle rozmyslel. Ledovka byla všude. I pěšky jsem klouzal snad celou cestu," řekl Jakub Tomečka.

Nasadili veškerou solící techniku

Nastalou situaci se snažila řešit městská společnost Ekoltes. „Ledovku jsme intenzivně řešili od třetí hodiny ranní, nasadili jsme veškerou solící techniku. Naši pracovníci solili chodníky a přechody také ručně," prozradil vedoucí úseku Dopravy a komunikace společnosti Ekoltes Lukáš Zetocha.

„Vynaložili jsme maximální možné úsilí, ale ledovka byla v takovém rozsahu, že se to nedalo naráz všechno pokrýt. Osobně jsem Hranice projížděl a nesetkal jsem se s místem, kde bych si řekl, tady je to dobré," dodal Lukáš Zetocha.

Náledí na Hranicku stálo také za velkým množstvím úrazů. Jeho vinnou se dveře Nemocnice Hranice v dopoledních hodinách netrhly.

„Zaznamenali jsme výrazně vyšší počet úrazů. Nějaká přesná čísla v tuto chvíli uvést nelze, ale odhadem zde máme tak o sedmdesát procent více úrazů než v běžné dny," sdělila sestra Akutního příjmu hranické nemocnice. „Jedná se zejména o zlomeniny a podobné typy zranění," uvedla dále sestra. 

Silničáři zápasili s následky ledovky od časného rána. „Nejvíce ledu bylo na Hranicku, zatímco v Přerově a okolí to bylo spíše jen tak posoplené. Za hodinu a půl jsme ale nejhorší zvládli," řekl dispečer zimní údržby Jiří Vlček.

Lidé v Přerově měli co dělat, aby udrželi balanc. Kdo chtěl navštívit vánoční jarmark na Masarykově náměstí, ten se musel po cestě přidržovat zábradlí nebo stánků. Klouzalo to všude – nejvíce na dlažebních kostkách u Tyršova mostu, ale také v Kratochvílově ulici nebo u obou lávek. Lidé si ale museli dávat pozor i na přechodech pro chodce.

„Rozvážím noviny od pěti ráno. Když jsem byla na kole, tak to ještě šlo, ale jakmile jsem z něho slezla, sotva jsem se udržela na nohou. Technické služby začaly sypat až v šest, ale kolem páté ráno to bylo opravdu kritické. Teď jdu na druhou šichtu s obálkami a letáky, tak už to snad bude lepší," vylíčila pracovnice České pošty Romana Mazáčová.

Klouzalo to celé dopoledne

Neprohloupil, kdo vsadil na kvalitní obuv. „Jdu z Kopanin na náměstí, protože mi skončil řidičák a potřebuji nový. Někde jsem uklouzl, ale většinou je to dobré. Kdo má dobré botky, tomu se nemůže nic stát, pokud tedy jde hodně opatrně," usmál se Vladimír Pokorný z Přerova.

Technické služby města Přerova bojovaly s následky námrazy celé dopoledne. „Venku máme veškerou dostupnou techniku. Nejvíce to klouže na dlažebních kostkách u Bečvy – na Tyršově mostě a v okolí lávky. Protože padal mrznoucí déšť, tak to, co je namrzlé, jemně posypáváme. Nejhorší jsme ale zvládli," uvedl Jiří Gala z přerovských technických služeb.

Lékaři ortopedicko-traumatologického oddělení přerovské nemocnice museli ráno v souvislosti s ledovkou ošetřit jedno vážné zranění.

„Pacient měl zlomené hlezno, byl hospitalizován a zřejmě ho čeká operace. Ostatní případy v souvislosti s námrazou byly méně vážné a týkaly se spíše jednotlivců. Většinou se jednalo o pohmožděniny z pádů, byly ale i zlomeniny," upřesnila mluvčí přerovské nemocnice Radka Miloševská

Ranní ledovka naštěstí nezavinila vážnější nehody. „Řešili jsme ráno pouze dvě – jednu v Hranicích a druhou v Bělotíně. Byly to ale jen plechy a obě nehody se obešly bez vážnějších následků," uzavřela přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Autoři: Petra Poláková - Uvírová, David Král