Přestože je posledním termínem pro úhradu 31. březen, svou povinnost si zatím splnila pouhá polovina chovatelů. V městské kase se tak namísto 1 milionu 600 tisíc korun sešlo 800 tisíc.

„K dnešnímu dni nám zaplatila poplatek za psy sotva polovina z celkového počtu 3 757 chovatelů z Přerova a jeho místních částí. A to je dost málo. Dá se tedy očekávat, že příští týden budeme zavaleni prací,“ uvedla Stanislava Bartoníková z oddělení místních příjmů finančního odboru přerovského magistrátu.

Město přitom v případě prodlevy nebude chovatele nijak šetřit. „Stačí, když se opozdí o jediný den, a čekají je sankce,“ vysvětlila Bartoníková.

Liknaví chovatelé psů z nájemních domů, kteří platí roční taxu 1 tisíc korun, tak uhradí i se sankcí 1 500. Majitelům rodinných domů, kteří dávají 400 korun, se poplatek zvedne na 600. Důchodci pak namísto 200 korun vytáhnou ze svých peněženek o stovku více a lidem z místních částí Přerova se tato částka navýší ze 300 na 450 korun,“ upřesnila Bartoníková.

Navyšování poplatku o dvojnásobek částky v případě prodlevy zavedl magistrát už v roce 2005. A tento systém se docela osvědčil. „V polovině února rozeslal finanční odbor všem držitelům psů poštovní poukázky s vyčíslením částky k úhradě,“ připomněla vedoucí finančního odboru města Oldřiška Sedláčková.

Pokud chovatelé neuhradí poplatek do 31. března, může být držiteli psa vyměřen platebním výměrem s určením náhradní lhůty splatnosti.

„Když nezaplatí ani v náhradní lhůtě, bude tato částka vymáhána daňovou exekucí,“ dodala Sedláčková. To znamená, že město zašle exekuční příkaz na účty, vedené u bank nebo stavebních spořitelen.

Další možností je pak srážka ze mzdy, důchodu nebo sociálních a nemocenských dávek. Nedoplatek může vymáhat i exekutorský úřad. Zaplacení poplatků za psy je přitom podle úředníků jednou z hlavních podmínek toho, aby měli chovatelé nárok na proplacení čipování. Chovatelé totiž musejí nechat do září letošního roku označit své čtyřnohé miláčky mikročipem, protože jim to nařizuje nová obecně závazná vyhláška města.

„Proplácet peníze za čipování začneme už od 1. dubna, a to do částky 600 korun. Podmínkou ale je, že aby u nás chovatelé neměli žádný nedoplatek na poplatcích. Pes musí být také přihlášen v evidenci označených psů,“ vyjmenovala podmínky Sedláčková.

Někteří majitelé psů přiznávají, že nechávají placení až na poslední chvíli. „Minulý týden jsme teprve zaplatili popelnice. Rodinný rozpočet to docela zatížilo, protože nás to stálo dva tisíce. A teď musíme investovat dalších osm set, protože máme dva psy. Placení tedy nechám až na později,“ řekl třeba jeden z chovatelů z Přerova, který má dvě děti.

Jiní majitelé se zase snaží zaplatit co nejdříve. „Jakmile dostanu složenku, jdu okamžitě zaplatit. Platím vždy včas a ráda,“ řekla Miluše Rejsková z Přerova. „Platím v termínu, nechci totiž nechávat nic na poslední chvíli,“ dodala také Alena Kuchtová z Přerova.