Procento chybějících sledovalo vedení školy od minulého týdne. Zatímco v pondělí do školy nepřišlo čtrnáct procent studentů, ke konci týdne se už číslo blížilo k dvaceti procentům. „Dnes už číslo překročilo 21 procent,“ uvedl v pondělí dopoledne ředitel gymnázia Radovan Langer.

Epidemie chřipky začala na nejstarší hranické střední škole řádit už v posledním listopadovém týdnu. V jedné třídě evidovali absenci většiny žáků. O týden později už takové třídy byly dvě, v pondělí 7. prosince chyběl nadpoloviční počet studentů ve třech třídách. Ředitel se rozhodl vyhlásit volno po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí a odborem školství, mládeže a tělovýchovy Olomouckého kraje.

Brány gymnázia se kvůli chřipce v letošním kalendářním roce zavírají již podruhé. Oproti únorové situaci mají studenti k dobru ještě jeden den volna navíc. „Tehdy se to opatření samozřejmě osvědčilo. Po ředitelském volnu jsme zaznamenali už jen jednotlivé případy chybějících,“ dodal Langer.

Jak zjistil Deník, někteří o možných „prasečích prázdninách“ věděli předem. „Domlouvali jsme se na internetu, že v pondělí nikdo nepřijde do školy, aby jsme to volno konečně dostali. Byla to ale spíš jen taková sranda, ve skutečnosti jsme s tím nepočítali,“ nechali se slyšet studenti gymnázia, mezi kterými po vyhlášení volna vypukla nevídaná radost.

Gymnázium dále muselo kvůli chřipce zrušit plánovanou exkurzi do Vídně a přesunout florbalový turnaj, který byl v plánu na následující víkend.

Gymnázium v Hranicích není jedinou školou, která nahlásila na tento týden uzavření kvůli chřipce. „Jsou to ještě přerovská Základní škola Máchova, Základní a mateřská škola Loučka a Základní škola U Tenisu.“ sdělila Dana Vránová z hygienické stanice v Přerově.

Podle krajské epidemioložky Růženy Haliřové je vhodné, aby školy měly zavřeno alespoň pět po sobě jdoucích dnů. Jen tak se totiž stačí pokrýt inkubační doba nemoci, která je u běžné chřipky jednodenní, u té prasečí ale třídenní. Volno šíření nemoci zastaví nebo aspoň zpomalí. „Nám chřipkové prázdniny hodně pomohly, vrátilo se po nich do školy hodně dětí. Měli jsme jich předtím nemocných třetinu, v některých třídách jich bylo opravdu hodně málo,“ srovnala Ilona Bočinská, ředitelka základní školy v ulici Boženy Němcové v Přerově, kde včera po prázdninách znovu začali učit.

JAN ROTREKL, PAVLA KUBIŠTOVÁ

Související články:

Chřipková epidemie aneb Šílenství na gymnáziu

Chřipka zavřela brány gymnázia