„Výrazný pokles nemocnosti nastal ve všech regionech Olomouckého kraje,“ shrnula krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Nejvíce marodů zůstává na Přerovsku i nadále ve věkové kategorii do pěti let. Na sto tisíc obyvatel jich připadne na 1513, což je o tři sta méně než v předchozím období. Podle hygieniků už se ale nedá mluvit o epidemii, ta začíná až v okamžiku, kdy je přes dva tisíce nemocných.

„Vánoční svátky pomohly k uzdravení. Školku máme téměř plnou a chybí nám jen několik dětí,“ popsala třeba učitelka mateřské školy v Máchově ulici v Přerově Jitka Chytilová.

Podle ní byla situace nejhorší v době před svátky, kdy museli dokonce sloučit některá oddělení. „Dětí bylo tak o třetinu míň, než obvykle,“ podotkla.

Mnohem méně stonají také žáci základních a středních škol – ve věkové kategorii od 6 do 14 let už je jen 894 pacientů, od 15 do 24 pak 559.

„Zatím nás žádná ze škol neinformovala, že by hrozily další chřipkové prázdniny. Ještě ale nemáme vyhráno, protože na přelomu ledna a února může dorazit druhá vlna epidemie,“ obává se Petr Hrbek z odboru školství přerovského magistrátu.

V prosinci se kvůli chřipce jen v Přerově zavřely čtyři základní školy – U Tenisu, ZŠ Trávník, B. Němcové a Za mlýnem. Chřipkové prázdniny měla ale i některá gymnázia a také vesnické základní školy. Celkem zavřela své brány více než desítka školských zařízení.

Nakažených prasečí chřipkou ale prozatím nijak neubylo. Z údajů hygieniků vyplývá, že je v současné době v Olomouckém kraji celkem 75 lidí, u nichž byla potvrzena nákaza nebezpečným virem Pandemic H1N1.

„Nejvíce, a to 34, je jich na Olomoucku. Druhé je Prostějovsko se 21 nakaženými, na Přerovsku je pak celkem 14 případů. Nejméně pacientů hlásí Šumpersko a Jesenicko,“ uzavřela krajská epidemioložka Růžena Haliřová.