Nejvíce nakažených je nyní na Jesenicku (2 395 pacientů na sto tisíc obyvatel), následuje Prostějovsko (2 347) a Olomoucko (2 067).

V kraji bylo zaznamenáno již šest případů chřipky s klinicky závažným průběhem.

Nejhůře je na tom kategorie dětí do pěti let. Minulý týden evidovali na Přerovsku a Hranicku 2370 pacientů na sto tisíc obyvatel, tento týden je to už 3226.

Ordinace dětských lékařů tak mají i v těchto dnech plno.

„Chřipky na ústupu rozhodně nejsou. Stále máme nové případy, navíc se začínají vracet také virózy. Situace po zdravotní stránce není dobrá,“ konstatovala hranická dětská lékařka Cecílie Kolářová.

Podle jejích slov citelné oteplení, které je hlášeno již na tento víkend, situaci nijak nepomůže, ba naopak.

„Organismus je celkově po zimě vyčerpaný, počet nemocných se tak může ještě zvýšit. Je to běh na dlouhou dobu. Důležité je nepodcenit oblékání, a snažit se o prevenci,“ doplnila pediatrička.

Neschopenek neubývá

V mateřinkách si však i přes vysokou nemocnost na „podstav“ nestěžují.

„Nemocnost se u nás ve školce zatím projevuje velmi málo. Zvýšený nárůst omluvenek rodičů v tuto chvíli nemáme,“ informovala ředitelka hranické Mateřské školy Míček Naděžda Hájková.

Naopak čísla ukazují pokles nemocnosti u dospělých. Relativní nemocnost na sto tisíc obyvatel klesla u kategorie pětadvacet až devětapadesát let z 609 na 479 nemocných.

V Hranicích však lékaři zlepšení nehlásí.

„Minulý týden mě zastupovala jiná lékařka, která napsala značné množství neschopenek. V tomto týdnu v psaní neschopenek úspěšně pokračuji i já. Zatím necítím úlevu, co se týká chřipky,“ popsala situaci lékařka Ivona Menšíková.