„Chodí hodně dětí, jak školního věku, tak školkových. K akutním infekcím dýchacích cest se bohužel často přidávají komplikace. Záněty průdušek, zápaly plic, záněty vedlejších nosních dutin,“ popsala situaci za uplynulý týden dětská lékařka z Lipníku nad Bečvou Jana Bartesová.

Stejnou zkušenost mají i pediatři z Přerova.

„Ve školkách se to pořád točí. Na zdraví dýchacích cest se podepisuje i smog a zhoršená kvalita ovzduší,“ povzdechla si přerovská lékařka pro děti a dorost Naděžda Vytrhlíková.

Šíření infekcí napomáhají před Vánoci i četné společenské akce, besídky či dětská vystoupení.

„U nás byly děti nemocné spíše minulý týden, teď už se naopak do školky opět vrací,“ zmínila Kateřina Kristová z Mateřské školy Kouřílkova v Přerově.

Někteří rodiče však raději své dítě nechají několik dnů doma, než aby riskovali nemoc během svátků.

„Radši jsem si vzala malou před Vánoci domů, aby něco nechytla. Vím, že to tak dělají pro jistotu i další rodiče,“ řekla matka předškolačky z Přerova. To ostatně doporučují i lékaři. „Nejmenší děti nechávám doma už od teď. Když se k tomu připočtou vánoční prázdniny, zůstanou doma bezmála čtrnáct dní, a to už na vyléčení rozhodně stačí,“ uvedla pediatrička z Lipníku.

Podle údajů Krajské hygienické stanice stůně na Přerovsku 886 lidí na sto tisíc obyvatel, což je o 63 na sto tisíc méně než před týdnem.

Nárůst nemocných se čeká po Novém roce

Zdravější je hlavně střední generace a senioři, naopak dětí ve věku 6 až 14 let onemocnělo více. I když z krčních výtěrů již lékaři diagnostikovali chřipku, podle hygieniků nelze zatím mluvit o jejím zvýšeném výskytu.

„Situace je poměrně klidná. Samozřejmě lidé by neměli případnou chřipku přecházet, a to jak kvůli sobě, tak kvůli druhým. Například různé vánoční akce a koncerty by rozhodně neměli navštěvovat lidé, kteří trpí příznaky chřipky,“ zdůraznila krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Z chřipkových kmenů podle ní převažuje s šedesáti procenty A. Kdo se nechal proti chřipce naočkovat, může zůstat v klidu.

Sezónní vakcíny, při jejichž tvorbě odborníci vycházejí z nejčastějších chřipkových virů v předešlém období, obsahují i oslabený virus prasečí chřipky.

„Pokud nenastane antigenní zlom, dá se očekávat, že vakcíny budou velmi účinné,“ zmínila epidemioložka.

Větší nárůst počtu nemocných se dá očekávat až po Vánocích a hlavně po Novém roce, kdy se lidé začnou po svátcích a po dovolených vracet do práce a děti do škol.