Zatímco minulý týden bylo na Přerovsku 1713 nemocných na sto tisíc obyvatel a v celém Olomouckém kraji dokonce 2033, nyní je to 1542 na Přerovsku a 1610 v kraji.

„Čísla opravdu výrazně klesla, je to úbytek o deset procent,“ komentuje statistické údaje epidemioložka z hygienické stanice Jitka Skácelová. „Vyšší nemocnost přetrvává ještě u dětí, zejména těch školkového věku.“ V přepočtu na sto tisíc stůně na Přerovsku 4542 dětí mladších pěti let.

Od nástupu chřipkových onemocnění na podzim zavřeli po dohodě s hygieniky ředitelé v Přerově a okolí celkem devatenáct základních a mateřských škol. „Většina z nich je již otevřená nebo se otevře v pondělí,“ doplňuje Skácelová.

Jedinou školou, která své žáky nechá doma ještě i v pondělí, je Základní škola Všechovice. „Měli jsme nemocných šestadvacet procent dětí,“ vysvětluje ekonomka školy Irena Kývalová.

Žáci dostali volno už v pátek, dva dny chřipkových prázdnin jim proto víkend protáhne na čtyři volné dny. „Mateřská škola zůstává ale normálně v provozu,“ doplňuje Kývalová.

Kvůli chřipce mělo tento týden zavřeno například gymnázium v Hranicích, Základní a mateřská škola Loučka či Základní škola Máchova. Po prázdninách mají už také na střední průmyslovce v Lipníku, na gymnáziu v Přerově či na základní škole v Dřevohosticích.

Epidemiologové sledují také výskyt prasečí chřipky. V celém Olomouckém kraji je hlášeno celkem čtyřicet potvrzených případů.

„Na Přerovsku jsou za tento týden čtyři noví pacienti, u nichž laboratorní testy prokázaly virus Pandemic (N1H1),“ říká Skácelová. Kromě muže, který leží na oddělení ARO v Hranicích, je to také další pacient na infekčním oddělení stejné nemocnice.

„Tuto nemoc, ale s mírným průběhem, prodělala také žena mladšího věku z Přerova. Zůstala v domácím léčení bez hospitalizace a v tuto chvíli je již zdravá,“ sděluje epidemioložka.

Čtvrtý pacient s prokázaným virem prasečí chřipky se léčí v přerovské nemocnici, lékaři mu nasadili antivirotika. „Jde vesměs o lidi spíše mladšího až středního věku,“ doplňuje Skácelová.

Šíření chřipky by měly zabránit Vánoce a s nimi spojená volna a prázdniny.

„Tím, že děti i pracující lidé zůstanou nějakou dobu doma, čekáme spíše další ústup nemocnosti. Je ale možné, že druhá vlna chřipky přijde po Vánocích, někdy v lednu. V tuto chvíli je těžké předvídat další průběh,“ shrnuje Skácelová.