Hygienici zaznamenali největší nárůst nemocnosti ve čtvrtém lednovém týdnu, nyní však došlo opět k úbytku nemocných. „V bývalém přerovském okrese máme nahlášeno 1154 nemocných na 100 tisíc obyvatel. To je oproti předešlému týdnu celkový úbytek zhruba o 31 procent,“ informovala v pátek, kdy se statistika aktualizuje, Přerovský deník Eva Bernardová z Hygienické stanice v Přerově.

Podle jejích slov došlo ke snížení nemocnosti zejména ve dvou věkových kategoriích. „K poklesu nemocnosti došlo mezi dětmi ve věku 6 až 14 let a u mládeže ve věkovém rozmezí 15 až 24 let,“ upřesnila Bernardová.

Stále je však podle hygieniků nemocnost rozšířena u nejmenších dětí – od novorozenců po pětileté předškoláky. To také potvrzují místní dětští lékaři.

„Nemocnost je skutečně mírně zvýšená. Mladší děti trápí vysoké teploty a celková zchvácenost s klasickými příznaky viróz,“ řekla lékařka z Hranic Cecílie Kolářová.

Jak uvedla hygienička Bernardová, letošní hodnoty se zatím ani v jednom případě nepřiblížily k hranici epidemie. „K vyššímu nárůstu onemocnění došlo jen ve čtvrtém lednovém týdnu, ale ani tehdy se hodnoty nedaly označit za epidemii,“ upřesnila Bernardová.

I když chřipková epidemie na přerovský region letos zatím nedorazila, přesto by lidé měli dbát na prevenci. „Je dobré se v období zvýšené nemocnosti vyhýbat místům, kde se shromažďuje hodně lidí. Účinné je také často větrat, dbát na pestrý jídelníček s dostatkem ovoce a zeleniny a pít hodně tekutin,“ radí Eva Bernardová.

Mnoho lidí také v posledních letech stále častěji využívá možnosti očkování. „Nechala jsem očkovat obě děti i sebe, a zatím máme klid. Zkusili jsme to poprvé, a pokud to bude účinné, budeme se příští sezonu očkovat znovu. Zůstávat totiž na nemocenské nebo na paragrafu, to se teď člověku pěkně prodraží“ uvedla Jana Doležalová z Hranic.

Pokud však člověka nemoc zchvátí, neměl by podle odborníků otálet s návštěvou lékaře. „Nemoc by lidé rozhodně neměli podceňovat a v takovém případě je nejvhodnější ji vyležet v domácím prostředí,“ zdůraznila závěrem Bernardová.

„Na Přerovsku máme nahlášeno 1154 nemocných na 100 tisíc obyvatel.“ Eva Bernardová z Hygienické stanice v Přerově.

Nemocnost na Přerovsku v lednu 2008

  • 1. týden - 555
  • 2. týden - 951
  • 3. týden -1187
  • 4. týden - 1685
  • 5. týden - 1154

Vysvětlení: číslo uvádí počet nemocných na 100 tisíc obyvatel

Zdroj: Hygienická stanice Přerov

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika