„Je pravda, že rozsvícení vánočního stromu je v naší odpovědnosti. Přiznám se, že nejvíce mě to mrzí směrem k dětem, protože ty se na tuto akci těší vždy nejvíce. Přes den naši technici opakovaně zkoušeli strom rozsvítit a většinou se to obešlo bez větších potíží a problémů,“ obhajuje potíže Vinkler.

Ale co tedy způsobilo večerní neúspěch a smutek v dětských očích?

„Podle mě byl hlavní problém v přetížení sítě na náměstí. Letos je na jarmarku hodně stánků a ty nejen, že všechny svítí, ale ještě používají různá elektrická topení. Přiznám se, že v tomto mrazu se jim ani nedivím, ale chtělo by to lepší domluvu s provozovatelem stánků a trochu to v období, kdy se strom rozsvěcí, omezit,“ doplnil ředitel Ekoltesu.

„Když si k tomu připočtete ještě veřejné osvětlení na náměstí, tak ten nápor na vedení byl tak velký, že vypadl i hlavní jistič a vyhodil dokonce proud až na staré radnici,“ říká Vinkler.Ředitel Ekoltesu Milan Vinkler

Nabízí se samozřejmě otázka, proč tedy Ekoltes ve spolupráci s městem nepřistoupil k vypnutí veřejného osvětlení, jako je to běžné v jiných městech.

„Máte pravdu. Pro nás je to takové poučení do dalšího roku. Ale na naši obranu musím říct, že nikdy nemůžete předpokládat a předvídat všechny potíže a problémy,“ dodal.

Problém, jehož vrcholem bylo nerozsvícení stromu, mohla podle některých zasvěcených lidí způsobit ještě spodní voda, která se drží v šachtách pod náměstím. „To je klidně možné. Ale zase tady musím říct, že náměstí ještě není úplně v moci naší společnosti. Problém se spodní vodou na náměstí už je několik let a ještě nikdo tento problém nejen nevyřešil, ale dokonce si myslím, že se o to ani nikdo nějak zvlášť nesnaží.“

V této chvíli už strom na náměstí svítí.

„Po delších problémech se přeci jen podařilo strom okolo půl sedmé večer rozsvítit a myslím si, že mohu zaručit, že žádné další problémy s jeho svícením už letos nenastanou,“ uzavřel ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.

Svůj postoj k situaci ústy svého mluvčího vyjádřil i Městský Úřad v Hranicích.

„Máte pravdu, že včera to byla velká nepříjemnost. Bohužel se to už nedá vrátit. My jako město na tom neneseme v podstatě žádnou vinu, protože celé to měl na starosti Ekoltes. V budoucnu budeme ale při přípravě s firmou Ekoltes daleko víc spolupracovat, aby se podobné potíže neopakovaly,“ doplnil k celé události hranický mluvčí Petr Bakovský.

JAKUB ZEMAN