„Příroda se vzpamatovává. Trvá jí to, ale vzpamatovává se,“ uvedl nedělní diskuzi Jan Husák, hlavní organizátor Envirofestu. Vleče se však také hledání viníka ekologické katastrofy a podle Husáka zůstává řada nezodpovězených otázek.

„Kauza zanechala v mnohých z nás hlubokou jizvu. A také smutek z toho, že úřady, které by měly konat důvěryhodně a profesionálně, tak nekonají. Zejména Česká inspekce životního prostředí. Důvěru nebudí ani postup policie, úlety soudního znalce (Jiřího) Klicpery nebo mlžení ze strany ministra (životního prostředí Richarda) Brabce,“ řekl Husák.

Valašskomeziříčská hvězdárna připravila v sobotu 18. září 2021 rodinný program zaměřený na programování robotů ze stavebnice LEGO
Připraveni na misi! Ve hvězdárně ožili roboti z lega

Jeho hosty v diskuzi byli meziříčská místostarostka Zdislava Odstrčilová (KDU-ČSL), náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro životní prostředí Hana Ančincová (Piráti), poslanec a člen parlamentní vyšetřovací komise ke kauze Bečva František Elfmark (Piráti), místopředsedkyně Senátu ČR Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a předseda Místní organizace Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou Stanislav Pernický, který si za práci na objasnění otravy řeky Bečvy vysloužil Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný ekologický počin.

Přímo zúčastnit se nemohl profesor Ivan Holoubek z brněnské Masarykovy univerzity, který pro Českou inspekci životního prostředí vyhodnocoval výsledky 134 odebraných vzorků z Bečvy. Jeho názor tak zazněl alespoň formou audiovzkazu.

Odpovědí na úvodní otázku – kde se v souvislosti s havárií na Bečvě stala chyba – našli přítomní hned několik. Podle profesora Holoubka především nebyly v neděli 20. září 2020 bezprostředně po zjištění havárie odebrány povrchové vzorky z vypouštěných odpadních vod mezi silničním mostem u obce Choryně, kde byl úhyn ryb pozorován, a silničním mostem do meziříčské městské části Juřinka.

Úhyn ryb na řece Bečva v okolí hustopečského mostu v neděli 20. září odpoledne.
V kauze otrávená Bečva padlo obvinění. Míří do Rožnova. Co na to říkají lidé?

„Tedy z úseku řeky, kde lze očekávat průmyslové zdroje a možné zdroje kontaminace. Díky tomu neexistují žádné přímé důkazy o možném viníkovi této havárie,“ vzkázal Ivan Holoubek. Dodal, že za celou dobu nebyl také odebrán jediný vzorek přímo z výpusti firmy DEZA ve Valašském Meziříčí.

Podle místostarostky Meziříčí Zdislavy Odstrčilové bylo mimo jiné chybou, že nebyl svolán krizový štáb, a proto vznikly zmatky, kdo má vlastně havárii bezprostředně řešit.

„Další velký problém je střet zájmů našeho premiéra (Andreje Babiše). Jestliže je majitelem jedné z firem, kde tato firma může být podezřelou, je otázka, jak se chovají orgány, které by to měly řešit. Jestli tam náhodou nefunguje autocenzura,“ zmínila Odstrčilová.

František Elfmark připomněl, že právě uplynulý pátek parlamentní komise dokončila zprávu k vyšetřování kauzy Bečva. „Měli jsme na prošetření dva měsíce. Pozvali jsme si jedenáct hostů a prošli stovky dokumentů. Můj závěr je, že chyba byla jednoznačně v tom, že jsme 20. 9. neodebrali vzorky tam, kde jsme je odebrat měli,“ řekl Elfmark. Kritizoval také postup České inspekce životního prostředí.

Vzdělávací a komunitní centrum Integra Vsetín uspořádalo v pátek 17. září 2021 Orienťák duševního zdraví. Byl součástí kampaně Týdny pro duševní zdraví.
Orienťák duševního zdraví ve Vsetíně zavedl návštěvníky do tajů lidské psychiky

Postup inspekce se nelíbil také Stanislavu Pernickému, podle něhož je však prvotní a zcela zásadní chyba v tom, že si vůbec někdo dovolí jedovaté látky do řeky vypustit.

Nedělní panelová diskuze byla jen jedním z mnoha bodů programu prvního ročníku Envirofestu. Uskutečnila se celá řada dalších besed s odborníky, politiky a dalšími osobnostmi. Nechyběl bohatý hudební program, v němž mimo jiné vystoupili Tomáš Kočko či Tomáš Klus.