Zástupci Věcí Veřejných navrhují částečnou změnu „chodníkového zákona“. Podle nich by majitelé nemovitostí měli buď přispívat na úklid chodníků a nebo je sami uklízet. Nyní chce strana vyvolat mezi svými stoupenci referendum, které by návrh protlačilo do parlamentu. „Momentálně není v podstatě na co reagovat. Nápad je zatím jen v oblasti návrhu a řešit ho budeme až ve chvíli, kdy se dostane k projednávání před poslance,“ poznamenal mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Opačného názoru než jeho strana je hranický zastupitel VV Karel Hübl.

„S návrhem nesouhlasím a proto jsem i v referendu hlasoval proti. Myslím si, že chodníky jsou v majetku města a proto by se o ně město mělo starat,“ prohlásil Karel Hübl. Naopak podobný návrh by podpořila hranická starostka Radka Ondriášová (ČSSD).

„Myslím si, že je v pořádku, aby si lidé chodník před svým domem uklidili. Musí si uvědomit, že město nemá ani kapacity, ani finanční prostředky, aby vše zvládlo samo,“ uvedla Ondriášová.

Někde dávají tyčku, v Přerově nic

V Přerově je od minulé zimní sezony více chodníků, které musejí uklízet Technické služby. „Navýšení peněz na zimní úklid dělá přibližně dvacet procent,“ odhadl ředitel Technických služeb Radek Koněvalík, který za problém považuje spíše to, že zákon neřeší, jak označit neudržované chodníky.

„Někde dávají tyčku s upozorněním, my v Přerově nemáme nic,“ poznamenal.

Nová novela zákona by se opírala o spoluodpovědnost občanů za stav chodníků.

„Záměrem VV bylo vyvolat diskusi o současném stavu. Je jasné, že názory na problém se různí, proto jsme se rozhodli jít formou referenda,“ uvedla mluvčí Věcí Veřejných Petra Hrušová.

V současné době jsou za stav plně zodpovědná města a proto mají smlouvy s pojišťovnami, které řeší případné úrazy.

„U nás je to stejné. Pokud se něko

mu na chodníku stane nějaký úraz, může přijít na radnici a společně vše v součinnosti s pojišťovnou vyřešíme,“ uvedl již dříve mluvčí hranické radnice. V Přerově se počet hlášených úrazů od začátku platnosti chodníkového zákona výrazně navýšil, je jich několik desítek.

Názor zvenčí

Podle zjištěných reakcí se novinka až tak nelíbí majitelům domů.

„Proč bych měl platit. Myslím si, že různých poplatků už máme dost,“ pronesl nespokojeně třicetiletý majitel nemovitosti v Hranicích, který si nepřál být jmenován. Většina oslovených se přiklání k názoru, že by si raději sama uklízela před domem, než aby platila údržbu. „My jsme se na technické služby nikdy nespoléhali, odmetáme si sami. K nám stejně dorazí jen sporadicky,“ řekla žena, která žije na periferii Přerova.

Jak celá snaha dopadne je nejprve na referendu stoupenců Věcí Veřejných. Pokud nápad přes referendum projde bude na poslancích, zda rok a půl starý „chodníkový zákon“ dojde nějakých změn. (zem, pakk)