Povinné čipování psů uzákonila nová obecně závazná vyhláška města, která začala v Přerově platit od ledna letošního roku. „Nápor na úřadě je v těchto dnech obrovský.

Za jediný den nás navštívilo na sto třicet lidí, kteří nechali označit čipem svého psa a od této chvíle jsou v evidenci chovatelů,“ přiblížila Stanislava Bartoníková z finančního odboru přerovského magistrátu.

Podle nové vyhlášky se má čipování provádět u psů starších tří měsíců, nejpozději ale do sedmi měsíců věku. Pokud někdo dostane staršího psa, musí ho nechat označit do třiceti dnů od okamžiku, kdy se stal jeho majitelem.

„Na území města Přerova je k dnešnímu dni v evidenci na 1544 chovatelů psů. Ještě by se jich ale měla přihlásit zhruba tisícovka,“ upřesnila Bartoníková, která potvrdila známý fakt, že většina majitelů nechává čipování na poslední chvíli. A to i přes hrozbu padesátitisícové pokuty.

První majitelé navštívili ordinace veterinářů už letos v lednu. Po provedení lékařského úkonu obdrželi na klinice doklad o zaplacení a s ním se pak obrátili na magistrát. Město jim začalo v dubnu náklady proplácet.

„Za proplacení nákladů spojených s čipováním už jsme vynaložili částku 575 tisíc korun,“ vyčíslila Bartoníková.

Plné ruce práce mají přerovští veterináři i v těchto dnech. „Je to zhruba stejné, jako když je před vypršením platnosti občanek. Do ordinace k nám denně přichází tak desítka chovatelů. Nápor je velký,“ vylíčil přerovský veterinář Tomáš Barbořík, který má praxi na klinice u výstaviště.

Jeho slova potvrdil i další zvěrolékař z Přerova Josef Pospíšilík. „Denně čipujeme sedm až deset psů. Přestože se nad touto povinností řada lidí pohoršuje, značení má svůj význam. Když se totiž pes zatoulá, slouží čip k jeho jednoznačné identifikaci. Majitel se obrátí na Národní registr chovatelů a informace se pak dostane k širšímu okruhu lidí v celé republice – na městskou policii, do psích útulků a podobně,“ vysvětlil výhody.

Zjednodušení práce znamená čipování i pro strážníky Městské policie, kteří ztracené zvíře snadno identifikují s pomocí čtečky.