Ročně odchytí hraničtí strážníci okolo stovky zaběhlých psů. Loni jich například bylo 86. „Veterinární zákon nám přikazuje, že musíme psa v co nejkratší době odvézt do útulku a nechat ho vyšetřit. Kvůli tomu musíme zvířata převážet takřka okamžitě, co je chytíme,“ vysvětlil Mann.

V Hranicích tak zatoulaní psi zůstávají v kotcích městské policie pouze po dobu, než se podaří dohledat jejich majitele.

„Díky nedávno schválené obecně závazné vyhlášce je asi polovina psů čipována, takže je poměrně jednoduché zjistit, komu patří. Ale jsou i takoví chovatelé, kteří sice psa očipují, ale pak jej zapomenou zaregistrovat na úřadě. V takových případech je hledání majitelů složitější,“ uvedl Mann.

Horší je to ve chvíli, kdy pes není nijak označen.

Na vlastní náklady zpět

„Když nezjistíme majitele, je pes odvezen do olomouckého útulku. Stává se nám, že se lidé přijdou zeptat, zda jsme jejich psa nenašli, ale už je pozdě. Musí si ho pak jet na vlastní náklady vyzvednout do Olomouce,“ popsal situaci velitel hranických strážníků.

Z psů odchycených v loňském roce tak bylo 38 předáno strážníky zpět do rukou chovatelů, zbývajících 48 bylo odvezeno do olomouckého útulku.

„Od doby, kdy se v Hranicích zavedlo čipování, se nám počet dohledaných majitelů zdvojnásobil. Takže se dá říct, že vyhláška o povinném čipování se vyplatila,“ konstatoval Mann.

Dojíždění do zvířecího útulku v Olomouci přitom znamená komplikaci nejen pro majitele psů, ale i pro městské policisty. „Jedna cesta do útulku znamená, že máme zhruba na dvě hodiny pryč jednoho strážníka, a to nepočítám náklady na benzín,“ podotkl Mann.

Za umístění psů v cizím útulku musí platit i město, a to jak za příjem zvířete, tak i za každý den jeho pobytu.

„Ročně je na to v rozpočtu částka přes půl milionu korun,“ informoval mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Stavba útulku? Zatím jen v plánech

O vlastní útulek přitom Hranice přišly v polovině roku 2008, kdy tuto službu ukončila místní veterinární lékařka, která ji provozovala z vlastní iniciativy. Od té doby zůstává výstavba vlastního útulku pouze v plánech.

Přitom již ale radnice měla vytipovány i lokality, kdy by se mohlo stavět. „Problém je v tom, že zbudování zvířecího útulku by si vyžádalo značné náklady. Podle poslední studie by to mohlo být něco kolem jedenácti milionů korun,“ doplnil Bakovský. A na to nyní město nemá dostatek peněz. „Stavba útulku tak zatím zůstává pouze v plánu investic,“ uzavřel mluvčí.