„Rozsah našeho programu je opravdu veliký. Na letošní rok jsme připravili úplně nová vystoupení,“ informoval ředitel Národního cirkusu Berousek Jiří Berousek mladší.

Cirkus se ve svém představení zaměřuje z velké části na drezůru zvířat. Návštěvníci mají možnost na vlastní oči a pěkně zblízka vidět cvičení asijských velbloudů, indického slona se zebrami, lam a nebo populárních medvědů, kteří Berouskovi proslavili po celém světě.

„Ještě uvidí i drezůru dvanácti arabských plnokrevníků, která je největší svého druhu nejen v České republice, ale i v Evropě,“ doplnil ředitel cirkusu.

Ředitel coby žonglér

Z artistických vystoupení se představili skákači na trampolíně nebo vzdušná akrobacie v kruhu. K vidění jsou i skákači na odrazovém prkně. Podobné triky už dlouho žádný jiný cirkus v republice neukázal.

„Naprostou, i evropskou novinkou, je vzdušný balet na šále, který je skombinovaný s vysokou školou jezdeckou,“ poznamenal Jiří Berousek. Sám ředitel cirkusu předvede i žonglérská vystoupení, se kterými soutěžil i v televizním pořadu Talentmánie.

Hranice jsou jednou ze zastávek celorepublikového turné. Cirkus je kočovná společnost a zábava a podle toho také vypadají jejich štace a přesuny.

„Začali jsme v Kutné Hoře a přes Svitavy a Pardubice jsme se dostali sem do Olomouckého kraje,“ upřesnil Berousek. Své umění už předvedli v Přerově a Prostějově, po Hranicích se přesouvají do severní části Moravy.

Představení se kterým cirkus v letošním roce vystupuje je úplně nové. „Obvykle se program mění každé dva roky. My jsme tentokrát změnili zaběhlý rytmus a nacvičili jsme úplně nové vystoupení už po roce,“ upozornil Berousek. Nový stan neboli šapitó si přivezli před dvěma lety z Itálie. Kapacitu mám okolo jedenácti set diváků.

Nadšené děti

Ve středu se jich sešlo přibližně polovina současné kapacity šapitó. Velkou převahu mezi nimi měly děti, kteří o přestávce neskrývaly nadšení. „Je to paráda. Když ke mně natáhl hlavu velbloud, tak jsem se ale trochu bála,“ vysvětlovala nadšeně desetiletá Petra. Podobně šťastný byl i osmiletý David, který na svůj vrchol teprve čekal. „Líbí se mi tady strašně moc. Teď se ale už moc těším na medvědy,“ doplnil malý spokojený divák.

Národní cirkus Berousek bude v Hranicích v prostorách letního kina vystupovat každý den až do neděle. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku