Návrh Hranické rozvojové agentury opětovně otevřít dřívější zámeckou kavárnu v dotazníku kvitovalo přes 350 respondentů.

Problém? Cena nájmu

„Téměř všichni respondenti, kteří na dotazník odpověděli, vnímají uzavření kavárny negativně. Město by ale mělo pronájem prostorů nabídnout buď zdarma, nebo za minimální částku. My bychom návrh nemohli realizovat ani za poloviční cenu současného nájmu. Pokud za využití místa budou požadovat současnou částku, bude to prázdné pořád,“ uvedla ředitelka Hranické rozvojové agentury Michaela Škrobánková.

Právě cena nájmu je doposud největším zádrhelem. Jeho výše je vypočítaná podle plochy a ceny, za které město pronajímá své nemovité prostory. Oficiální cena pronájmu za dvě místnosti, které by se opět uvedly do provozu, je podle ředitelky Hranické rozvojové agentury 13 070 korun za měsíc. Vedení města by ji případně mohlo snížit na dvanáct tisíc měsíčně. Pro iniciátora akce je však i tato částka příliš vysoká.

„V tuto chvíli budeme podávat žádosti o dotace, ty bychom použili na rozjezd celého projektu. Bez dotací by nad vším visel velký otazník. Buď bychom do toho investovali vlastní prostředky, nebo bychom to nechali být,“ uvedla Michaela Škrobánková.

Město iniciativu vítá, cenu však snížit nehodlá

S nápadem na rozšíření služeb a využití jinak prázdných míst na zámku souhlasí také vedení města. Sumu ale snížit nehodlá.

„Za tuto aktivitu sdružení Moravská brána jsme samozřejmě rádi, prostory jsou totiž už přes rok prázdné. Několik zájemců se sice během té doby objevilo, nakonec jsme se s nimi ale nedomluvili. Pokud se v rámci sdružení Moravské brány podaří najít využití, budeme jenom rádi,“ konstatoval tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Podle jeho slov měl konec kavárny ryze osobní příčiny. „Tehdejší nájemkyně čekala druhé dítě a musela si tak vybrat mezi rodinou a kavárnou,“ uvedl Petr Bakovský k uzavření Café baru, v němž se v minulosti konala řada společenských akcí. Výše nájemného podle něj významnou roli nehrála. Větším problémem prý byla spotřeba elektrické energie.

Podle Škrobánkové by se ale po opětovném otevření kavárny příliš vysoká cena za elektřinu neplatila.

„Café bar měl na místě spoustu spotřebičů, které my používat nebudeme. Spotřeba energie by tak byla nižší, než tomu bylo dříve,“ řekla dále ředitelka Hranické rozvojové agentury Michaela Škrobánková, která v polovině března celý návrh projednávala s městskými radními. Ti z požadované částky neustoupili, původcům nápadu ale doporučili na tento záměr podat návrh. „Na možnost podat návrh zareagujeme, v něm ale opět uvedeme buď nulové, nebo minimální nájemné,“ doplnila iniciátorka projektu.

Čtyři služby

Čtyři návrhy, jak by se nevyužívané prostory mohly zaplnit, lidé ve veřejném dotazníku ohodnotili kladně. „Většina lidí s tímto záměrem souhlasila. Půjčovna kol samozřejmě nepřijde do styku s internetovou kavárnou, toho se lidé bát nemusí. Uvažujeme o zadní místnosti, kola a koloběžky by tedy vůbec nepřišly do styku s prostorem samotné internetové kavárny či prodejny regionálních produktů,“ řekla ředitelka zmíněné agentury.

O možnosti uvést do provozu jen některé z navrhovaných variant neuvažovala.

„Chtěli bychom realizovat všechny tyto čtyři služby. Neradi bychom šli do nějakého polovičatého projektu. S městem bychom chtěli i nadále spolupracovat, na základě jedné schůzky na městské radě to nechceme pohřbít,“ uzavřela ředitelka Hranické rozvojové agentury.