Paní ředitelko, můžete už nyní prozradit některé z kulturních událostí, na něž se mohou hraničtí obyvatelé v tomto roce těšit?
Určitě plánujeme pokračovat v tradičních akcích. Opět tak připravujeme Evropské jazzové dny, Hranickou muzejní noc, Dny evropského dědictví i Hranické kulturní léto. Samozřejmě nebude chybět promítání filmů v letním kině, spousta koncertů v Zámeckém klubu ani divadelní představení pro děti i dospělé. Zábavu pro celou rodinu přinesou Pohádkové Hranice na konci června, stejně tak jako Prázdninování, které chystáme na závěr srpna. K největším akcím letošního roku budou jako obvykle patřit Vánoce v Hranicích a také oslavy 850 let od vzniku našeho města.

Na kdy tyto oslavy připadají?
Oslavy 850 let od první písemné zmínky o Hranicích proběhnou 8. června a zaplní celé historické centrum města. Programy a atrakce v historickém duchu se budou odehrávat v Zámecké zahradě, na travnatém prostranství u zámku, na Masarykově náměstí a také v Zámecké ulici. Chybět nebudou středověká řemesla, pouliční umělci, živé sochy, loutková představení, cirkusová vystoupení, ale také historické, dřevěné ruské kolo nebo vláček. Celé slavnosti pak vyvrcholí kostýmovaným průvodem v duchu naší koncepce oslav, která vychází z myšlenky město Hranice - křižovatka obchodních cest.

Cenu města Hranice obdrželi slavní sourozenci Marta Skarlandtová a Milan Hein a dlouholetý ředitel místní Základní umělecké školy Mojmír Chuda.
Mojmír Chuda a sourozenci Heinovi převzali Cenu města Hranice

Můžete konkrétněji?
Hranicemi již od pravěku procházela Jantarová stezka a později tu byla vedena jedna z prvních a nejdůležitějších železničních tratí Habsburské monarchie, Severní dráha císaře Ferdinanda. Oslavy zdůrazní také rozmanitost Hranic. Jen málo míst má na relativně malém prostoru tak široké spektrum přírodních i historických zajímavostí. V rámci oslav tak poukážeme i na rozmanitosti, které naše město nabízí.

V minulém roce se velké pozornosti dostalo knihovně, která prošla celkovou rekonstrukcí. Připravujete něco speciálního pro čtenáře i v tomto roce?
Nabídneme cestovatelské i vzdělávací přednášky o atraktivních zemích a tématech, stejně jako besedy se spisovateli. Připravujeme vzdělávací programy pro žáky a studenty zaměřené na čtenářství a práci s informacemi, prvňáčky budeme opět pasovat na čtenáře. Jako novinku přineseme projekt Knihovna v ulicích – Kdo byl kdo v Hranicích nebo vlastivědnou procházku Putování za dušičkami. Čtenáře i širokou veřejnost vyzveme také k zapojení se do tvorby originální kuchařky Hranic.

Můžete na závěr zmínit také nějaké zajímavé výstavy, které se chystají?
V letošním roce uvidí návštěvníci osm výstav v Synagoze, kde opět představíme umělce zvučných jmen. Momentálně zde třeba vystavuje hranický rodák Tibor Červeňák, který žije a pracuje ve Velké Británii, a který si vydobyl celosvětové renomé. V galerii Severní křídlo zámku se objeví například grafiky českého výtvarníka, básníka, humoristy a ilustrátora Jiřího Slívy. Na Staré radnici pak bude v průběhu roku k vidění celkem deset výstav a rozhodně se bude na co koukat. Připomeneme výročí 100 let organizované kopané v Hranicích, 80. výročí postavení nové budovy hranické nemocnice, 30. výročí sametové revoluce, a výstavou přispějeme také k oslavám 850 let od vzniku města. Bude toho zkrátka spousta, takže věříme, že si mezi připravovanými akcemi každý něco najde. 

Ilustrační fotografie.
Podvodnice okradla mladého muže s handicapem