Leden

Prvním miminkem Přerovska se stal Mareček Beneš z Hranic. Na svět přišel 1. ledna ve dvě hodiny 22 minut, vážil 3260 gramů a měřil 50 centimetrů. Koncem ledna Hranice také rozdávaly Ceny města. Vedle hranického rodáka, kameramana Petra Čepického, ji převzali z rukou starosty také potápěči z České speleologické společnosti, kteří naše město v září 2016 nesmazatelně zapsali do historie. Dokázali, že Hranická propast je tou nejhlubší zatopenou na světě.

Únor

Svůj comeback zažil Odbor rozvoje města, který zrušila pro nedostatek peněz někdejší starostka Radka Ondriášová. Šéfem odboru se stal bývalý městský architekt Marek Kuchta. Na své si takém přišli milovníci zimních sportů. Ve ski areálu Potštát se lyžařská sezona rozjela naplno. Celé Hranicko ožilo karnevalovým veselím a většina pašíků se jara už nedožila. Zabijačkové hody předznamenaly začátek půstu a tak si lidé ve většině obcích zatancovali s medvědem.

Březen

Hranice zastihla bolestná zpráva. Rozloučili jsme se s významným hranickým výtvarníkem, známým drahotušským malířem, kreslířem a příležitostným grafikem a řezbářem Zdeňkem Černým. Koncem měsíce odstartovaly ve městě stavby za 134 milionů korun. Největší investici spolknou tři retenční nádrže – jedna u Veličky na Šromotově náměstí a další dvě u řeky Bečva. Nové splaškové kanalizace se také konečně dočkají lidé z Kropáčovy ulice, Tesaříkovy, Havlíčkovy a Pod Křivým.

Duben

Hvězdou měsíce a hranickým sportovcem roku se stal kaniosta Tomáš Smýkal. Jaro ale přineslo i další smutnou zprávu. Boj s těžkou nemocí prohrála profesorka hranického gymnázia, která do života mnoha generacím vstoupila jako dlouholetá sbormistryně Hranického dětského pěveckého sboru. Ani konec dubna nebyl nejveselejší. Poslední pátek v měsíci nám řeka Bečva ukázala svou sílu a opět si pohrála s nervy obyvatel Hranicka. Nekonečný boj s přírodním živlem, čekání, beznaděj i zoufalství si asi nejvíce prožili nesčetněkrát zkoušení obyvatelé Ústí. Naštěstí už v sobotu ráno platil v Teplicích jen první povodňový stupeň.

Květen

Ze dne na den se ocitlo bez práce 620 lidí z přerovského Gambra. Řada z nich tak hledá nové uplatnění i v hranickém CTParku. Krušné chvíle měli za sebou také hraničtí Cementáři. Těm po několika nevydařených zápasech hrozil sestup do nižší soutěže. V extralize se nakonec udrželi. Ve věku 63 let zemřel výtvarník, fotograf, typograf, vůdčí osobnost sametové revoluce na Hranicku, někdejší vedoucí Zbrašovských aragonitových jeskyní, organizátor koncertů, výstav a uměleckých happeningů, šéfredaktor a vydavatel týdeníku Přehled Vlastimil „Oli“ Helcl. Poslední květnový den utkvěl v paměti asi většině hospodským a milovníkům zlatého moku. Cigaretu u piva si totiž ve své oblíbené hospůdce už nezapálí. Z hospod zmizeli popelníky, zákaz kouření je tady!

Červen

Hranická spisovatelka Jaroslava Černá vydává svou dvaadvacátou knihu. Nový lehce erotický román s krimi zápletkou Sekaná s malinama pokřtily herečky Eva Hrušková a Kateřina Macháčková. Radost svým fanoušků udělali i fotbalisté Ústí. Po posledním jarním zápase se stali vítězem krajského přeboru a na podzim tak mohli nastoupit v Moravskoslezské divizi, kde prozatím kralují skupině E.

Červenec

Začátkem července si Hranicko připomnělo 20 let od ničivých povodní z roku 1997. Smutné je, že po tolika letech zůstala protipovodňová opatření jen na papíře. Voda ale byla v červenci i oslavována. O obrovskou senzaci se totiž postaral hranický kajakář Jakub Zavřel. Na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice pokořil světový rekord a vybojoval zlatou medaili. Pokořit sám sebe se rozhodl také mladý cestovatel Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách. Ten poslední červencový den vyrazil na svou další dobrodružnou cestu, a to přímo do Bangkoku. Zpáteční cesta, kterou absolvuje v tuk-tuku, by mu podle jeho plánů měla zabrat devět měsíců.

Srpen

Prázdniny přehouply do druhé poloviny a Malhotice oslavily neuvěřitelných 700 let. Důvod k oslavám po návštěvě Hranic ovšem neměl olympijský vítěz z Ria de Janeiro 2016 Lukáš Krpálek. Z našeho města totiž neodjel s prázdnou. Hned na prvním tréninku se zranil a kotník musel do sádry. Judista se tak musel rozloučit s mistrovstvím světa. Loučení čekalo také na pedagogy a žáky dvou hranických škol. Střední zdravotnická škola finišuje s přesunem do budovy Mateřské a základní školy na Nové ulici a naopak. Důvodem byly větší prostory, které zdravotní škola, kvůli chystanému zrušení odloučeného pracoviště v Přerově, nutně potřebovala a škola na Nové byla tím nejschůdnějším řešením.

Září

O pořádný rozruch ve světě fotbalu se postaralo vedení SK Hranice. To nečekaně, vlastně po několika drastických porážkách, odvolalo trenéra Rostislava Sobka. Novým koučem A-mužstva se stal Jan Jursík. Krušné měsíce mají před sebou i obyvatelé sídliště Nová. Kvůli revitalizaci, která byla původně plánovaná do konce roku, si u domu několik týdnů své auto nezaparkují. Důvod k radosti měla alespoň formace Limetal, která má díky působnosti Václava Vlasáka v Hranicích silnou fanouškovskou základnu. Kapela vydala nový klip, sestavu doplnila bubenická hvězda Veronika Lukešová a už brzy vyrazí na své podzimní turné.

Říjen

Kabelkový veletrh Deníku, do kterého se aktivně zapojují i Hraničtí, hlásí rekordní výtěžek, a to 39 728 korun. Část peněz pomůže i nemocné Julince z Bělotína. Říjnová šňůra dobrých zpráv však ještě nekončí. Obrovský úspěch si na své konto připsaly hranické mažoretky Panenky. Z holandského města Almare si dovezly titul mistryň Evropy. O další prvenstvím se zasloužilo město Hranice. Díky elektrobusům se stalo prvním evropským městem s plně elektrifikovanou městskou hromadnou dopravou. Dalším velkým překvapením mohly být pro některé i výsledky voleb do Poslanecké sněmovny.

Listopad

Obec Špičky má důvod k radosti. Po pětiletém snažení se více než sto let staré varhany v kostele svatého Šimona a Judy dočkaly obnovy a tím i slavnostního žehnání. Radovat se mohli také příznivci hranické literatury, hudby i divadla. Na pultech knihkupectví se objevila nová kniha Jiřího J. K. Nebeského Poznej své Hranice. Ochotnické divadlo Ventyl po loňském úspěchu s Dvěma nahatými chlapy přichází s premiérou další komedie – Dokud nás milenky. Ovšem hranická kapela Traktor bezesporu triumfuje a zaznamenává nevídaný vzestup na žebříčku popularity na české rockové scéně. Nejen, že absolvuje úspěšné podzimní turné daleko za hranicemi Hranic, ale její jméno obsazuje osmou příčku v anketě Český slavík vedle kapel Olympic či Kryštof. Zlatým písmem se do historie města zapsali také Bronislav Ludmila a Jaroslav Sedláček, kteří převzali Cenu města. Hranice se rovněž staly dějištěm mistrovství České republiky v judu, na kterém nechyběl ani olympionik Lukáš Krpálek.

Prosinec

Hranice ožívají adventem. Náměstí ozdobil betlém a rozsvícení vánočního stromu s Leonou Machálkovou si nenechaly ujít stovky lidí. Mezi stánky se mohou lidé s punčem v ruce proplétat celých šestnáct dní. Každodenní kulturní program slibuje milá setkání s přáteli i společné zpívání na akci Česko zpívá koledy. Město Hranice schválilo rozpočet na rok 2018, obyvatelé Nové ulice se musejí smířit s tím, že revitalizace sídliště se protáhne až do jara a na neposlušné řidiče začínají ve městě dohlížet nové radary. A pak, že se u nás nic neděje…