VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co hýbalo Hranickem v roce 2017?

FOTOGALERIE / Cena města, stavba tří retenčních nádrží, nový román Jaroslavy Černé Sekaná s malinama, Jakub Tavřel mistrem Evropy nebo odvolání trenéra SK Hranice, to byl rok 2017 na Hranicku.

31.12.2017
SDÍLEJ:

Leona Machálková na rozsvícení vánočního stromu v HranicíchFoto: Jiří Necid

Leden

Prvním miminkem Přerovska se stal Mareček Beneš z Hranic. Na svět přišel 1. ledna ve dvě hodiny 22 minut, vážil 3260 gramů a měřil 50 centimetrů. Koncem ledna Hranice také rozdávaly Ceny města. Vedle hranického rodáka, kameramana Petra Čepického, ji převzali z rukou starosty také potápěči z České speleologické společnosti, kteří naše město v září 2016 nesmazatelně zapsali do historie. Dokázali, že Hranická propast je tou nejhlubší zatopenou na světě.

Únor

Svůj comeback zažil Odbor rozvoje města, který zrušila pro nedostatek peněz někdejší starostka Radka Ondriášová. Šéfem odboru se stal bývalý městský architekt Marek Kuchta. Na své si takém přišli milovníci zimních sportů. Ve ski areálu Potštát se lyžařská sezona rozjela naplno. Celé Hranicko ožilo karnevalovým veselím a většina pašíků se jara už nedožila. Zabijačkové hody předznamenaly začátek půstu a tak si lidé ve většině obcích zatancovali s medvědem.

Březen

Hranice zastihla bolestná zpráva. Rozloučili jsme se s významným hranickým výtvarníkem, známým drahotušským malířem, kreslířem a příležitostným grafikem a řezbářem Zdeňkem Černým. Koncem měsíce odstartovaly ve městě stavby za 134 milionů korun. Největší investici spolknou tři retenční nádrže – jedna u Veličky na Šromotově náměstí a další dvě u řeky Bečva. Nové splaškové kanalizace se také konečně dočkají lidé z Kropáčovy ulice, Tesaříkovy, Havlíčkovy a Pod Křivým.

Duben

Hvězdou měsíce a hranickým sportovcem roku se stal kaniosta Tomáš Smýkal. Jaro ale přineslo i další smutnou zprávu. Boj s těžkou nemocí prohrála profesorka hranického gymnázia, která do života mnoha generacím vstoupila jako dlouholetá sbormistryně Hranického dětského pěveckého sboru. Ani konec dubna nebyl nejveselejší. Poslední pátek v měsíci nám řeka Bečva ukázala svou sílu a opět si pohrála s nervy obyvatel Hranicka. Nekonečný boj s přírodním živlem, čekání, beznaděj i zoufalství si asi nejvíce prožili nesčetněkrát zkoušení obyvatelé Ústí. Naštěstí už v sobotu ráno platil v Teplicích jen první povodňový stupeň.

Květen

Ze dne na den se ocitlo bez práce 620 lidí z přerovského Gambra. Řada z nich tak hledá nové uplatnění i v hranickém CTParku. Krušné chvíle měli za sebou také hraničtí Cementáři. Těm po několika nevydařených zápasech hrozil sestup do nižší soutěže. V extralize se nakonec udrželi. Ve věku 63 let zemřel výtvarník, fotograf, typograf, vůdčí osobnost sametové revoluce na Hranicku, někdejší vedoucí Zbrašovských aragonitových jeskyní, organizátor koncertů, výstav a uměleckých happeningů, šéfredaktor a vydavatel týdeníku Přehled Vlastimil „Oli“ Helcl. Poslední květnový den utkvěl v paměti asi většině hospodským a milovníkům zlatého moku. Cigaretu u piva si totiž ve své oblíbené hospůdce už nezapálí. Z hospod zmizeli popelníky, zákaz kouření je tady!

Červen

Hranická spisovatelka Jaroslava Černá vydává svou dvaadvacátou knihu. Nový lehce erotický román s krimi zápletkou Sekaná s malinama pokřtily herečky Eva Hrušková a Kateřina Macháčková. Radost svým fanoušků udělali i fotbalisté Ústí. Po posledním jarním zápase se stali vítězem krajského přeboru a na podzim tak mohli nastoupit v Moravskoslezské divizi, kde prozatím kralují skupině E.

Červenec

Začátkem července si Hranicko připomnělo 20 let od ničivých povodní z roku 1997. Smutné je, že po tolika letech zůstala protipovodňová opatření jen na papíře. Voda ale byla v červenci i oslavována. O obrovskou senzaci se totiž postaral hranický kajakář Jakub Zavřel. Na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice pokořil světový rekord a vybojoval zlatou medaili. Pokořit sám sebe se rozhodl také mladý cestovatel Tomáš Vejmola alias Tomík na cestách. Ten poslední červencový den vyrazil na svou další dobrodružnou cestu, a to přímo do Bangkoku. Zpáteční cesta, kterou absolvuje v tuk-tuku, by mu podle jeho plánů měla zabrat devět měsíců.

Srpen

Prázdniny přehouply do druhé poloviny a Malhotice oslavily neuvěřitelných 700 let. Důvod k oslavám po návštěvě Hranic ovšem neměl olympijský vítěz z Ria de Janeiro 2016 Lukáš Krpálek. Z našeho města totiž neodjel s prázdnou. Hned na prvním tréninku se zranil a kotník musel do sádry. Judista se tak musel rozloučit s mistrovstvím světa. Loučení čekalo také na pedagogy a žáky dvou hranických škol. Střední zdravotnická škola finišuje s přesunem do budovy Mateřské a základní školy na Nové ulici a naopak. Důvodem byly větší prostory, které zdravotní škola, kvůli chystanému zrušení odloučeného pracoviště v Přerově, nutně potřebovala a škola na Nové byla tím nejschůdnějším řešením.

Září

O pořádný rozruch ve světě fotbalu se postaralo vedení SK Hranice. To nečekaně, vlastně po několika drastických porážkách, odvolalo trenéra Rostislava Sobka. Novým koučem A-mužstva se stal Jan Jursík. Krušné měsíce mají před sebou i obyvatelé sídliště Nová. Kvůli revitalizaci, která byla původně plánovaná do konce roku, si u domu několik týdnů své auto nezaparkují. Důvod k radosti měla alespoň formace Limetal, která má díky působnosti Václava Vlasáka v Hranicích silnou fanouškovskou základnu. Kapela vydala nový klip, sestavu doplnila bubenická hvězda Veronika Lukešová a už brzy vyrazí na své podzimní turné.

Říjen

Kabelkový veletrh Deníku, do kterého se aktivně zapojují i Hraničtí, hlásí rekordní výtěžek, a to 39 728 korun. Část peněz pomůže i nemocné Julince z Bělotína. Říjnová šňůra dobrých zpráv však ještě nekončí. Obrovský úspěch si na své konto připsaly hranické mažoretky Panenky. Z holandského města Almare si dovezly titul mistryň Evropy. O další prvenstvím se zasloužilo město Hranice. Díky elektrobusům se stalo prvním evropským městem s plně elektrifikovanou městskou hromadnou dopravou. Dalším velkým překvapením mohly být pro některé i výsledky voleb do Poslanecké sněmovny.

Listopad

Obec Špičky má důvod k radosti. Po pětiletém snažení se více než sto let staré varhany v kostele svatého Šimona a Judy dočkaly obnovy a tím i slavnostního žehnání. Radovat se mohli také příznivci hranické literatury, hudby i divadla. Na pultech knihkupectví se objevila nová kniha Jiřího J. K. Nebeského Poznej své Hranice. Ochotnické divadlo Ventyl po loňském úspěchu s Dvěma nahatými chlapy přichází s premiérou další komedie – Dokud nás milenky. Ovšem hranická kapela Traktor bezesporu triumfuje a zaznamenává nevídaný vzestup na žebříčku popularity na české rockové scéně. Nejen, že absolvuje úspěšné podzimní turné daleko za hranicemi Hranic, ale její jméno obsazuje osmou příčku v anketě Český slavík vedle kapel Olympic či Kryštof. Zlatým písmem se do historie města zapsali také Bronislav Ludmila a Jaroslav Sedláček, kteří převzali Cenu města. Hranice se rovněž staly dějištěm mistrovství České republiky v judu, na kterém nechyběl ani olympionik Lukáš Krpálek.

Prosinec

Hranice ožívají adventem. Náměstí ozdobil betlém a rozsvícení vánočního stromu s Leonou Machálkovou si nenechaly ujít stovky lidí. Mezi stánky se mohou lidé s punčem v ruce proplétat celých šestnáct dní. Každodenní kulturní program slibuje milá setkání s přáteli i společné zpívání na akci Česko zpívá koledy. Město Hranice schválilo rozpočet na rok 2018, obyvatelé Nové ulice se musejí smířit s tím, že revitalizace sídliště se protáhne až do jara a na neposlušné řidiče začínají ve městě dohlížet nové radary. A pak, že se u nás nic neděje…

Autor: Liba Mátlová

31.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - paní Věra Složilová:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: stredostavby@stredostavby.cz;, - osobně (středa 13,30 - 14,30hod.) na adrese místa výkonu práce, , Místo výkonu práce: Středomoravské stavby s.r.o., Svépomoc I č.p. 2012/51, 750 02 Přerov, Pozn.: činnost bude vykonávána na stavbách společnosti. Pracoviště: Středomoravské stavby s.r.o., Svépomoc I, č.p. 2012, 750 02 Přerov 2. Informace: Věra Složilová, +420 581 219 378. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Švadlena. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED. Pracovní doba 06,00 - 14,30hod.., , Zaměstnavatel nabízí:, - možnost osobního ohodnocení; stravenky, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: skrickova@ardon.cz, - telefonicky na čísle 581 250 068 - paní Helena Skřičková, , Místo výkonu práce: ARDON SAFETY s.r.o., Tržní č.p. 2902/14, 750 02 Přerov 2. Pracoviště: Ardon safety s.r.o., Tržní, č.p. 2902, 750 02 Přerov 2. Informace: Helena Skřičková, +420 581 250 061. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, pomocné práce ve strojírenské výrobě, fyzicky namáhavá práce., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: smel1974@mail.ru;, - telefonicky na čísle 777 176 888 - pan Caisin;, , Místo výkonu práce: Měrovice nad Hanou 230, 752 01 Kojetín. Pracoviště: Iuri caisin - pracoviště měrovice nad hanou, 752 01 Kojetín. Informace: Iuri Caisin, +420 777 176 888. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 100 Kč Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí Krmič - stájník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce:, Práce v živočišné výrobě. Krmení a ošetřování skotu. Nastýlání a vyhrnování stání. , , Nabízíme:, Práci i na zkrácenou pracovní dobu. Zajímavou práci se zvířaty. Mzdové ohodnocení s možností příplatků, odměny, stravenky a firemní akce. Jistotu stabilní české společnosti., , Požadavky:, Kladný vztah ke zvířatům. Fyzickou zdatnost a odolnost. Samostatnost a zodpovědnost. Výhodou je vzdělání SŠ zemědělské nebo praxe na obdobné pozici (není podmínkou). Výhodou je řidičský průkaz skupiny T., , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - pan Martin Krůpa:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: martin.krupa@renofarmy.cz;, - telefonicky (po - Pá 07,00 - 15,00hod.) na čísle 773 330 414;, - osobně (Po - Pá 07,00 - 10,00hod.) na adrese: Farma Všechovice, Záhoran, a.s., Všechovice č.p. 50, 753 53 Všechovice. Pracoviště: Záhoran, a.s., 753 53 Všechovice. Informace: Martin Krůpa, +420 773 330 414.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Darovat kabelky do Kabelkového veletrhu Deníku se rozhodly učitelky ze Základní školy 1. máje v Hranicích.

Učitelky ze školy 1. máje darovaly do Kabelkového veletrhu 33 kabelek

Kabelkový veletrh a doprovodný program v olomouckém kině Metropol.
53

Kabelkový veletrh Deníku letos hostí Galerie Moritz a Galerie Přerov

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Babičkou roku se stala Alena Várošová. Podívejte se na její radost

Olomoucký kraj má babičku roku. V rámci oslav Dne seniorů v úterý byla Babičkou roku Olomouckého kraje 2018 zvolena Alena Várošová (71 let) z Mohelnice. Odborná porota vybrala dvanáct finalistek, které se utkaly o titul zlatá, stříbrná a bronzová Babička Olomouckého kraje. Soutěžilo se také o nejstarší babičku a titul babička sympatie, již vybrali sami diváci.

Piráti v Hranicích stahují celou kandidátku

Týden po odstoupení hranického lídra Hynka Klimenta stahují Piráti i celou zbývající kandidátku. Pirátská strana o tom v pondělí 17. září informovala na svých krajských stránkách.

Z náklaďáků naftový upír vysál přes 200 litrů

K další krádeži nafty došlo na Hranicku během víkendu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT