Dny evropského dědictví odstartují v devět hodin na náměstí veřejnou snídaní. O navození té správné atmosféry se zde svou hrou na klavír postará Michal Kočnar. V případě nepříznivého počasí počítají organizátoři s přesunem snídaně do zámku.

Od devíti do šestnácti hodin budou lidem zároveň zpřístupněny téměř všechny hranické památky. Nádvoří Staré radnice se promění v prvorepublikový výtvarný ateliér pro děti. V synagoze se mohou návštěvníci vedle výstavy Tomáše Polcara těšit také na dopolední vystoupení Hranického dětského pěveckého sboru a odpolední koncert ženského flétnového souboru Pifferaios a mužského sboru Toni del signori.

Neprohloupí ani ti, kteří vyrazí na zámek, kde si budou moci v Galerii Severní křídlo zámku prohlédnout výstavu obrazů Jakuba Čočka nebo zavítat do zámeckého muzea na stálou expozici zbraní.

Od čtrnácti do šestnácti hodin zde navíc přiblíží autor modelu historického jádra Hranic Stanislav Miloš proces tvorby modelu a zajímavosti, které jej provázely.

Komentované prohlídky

Přístupný bude návštěvníkům také kostel Stětí sv. Jana Křtitele, Židovský hřbitov či evangelický kostel na Šromotově náměstí.

Komentovanou prohlídku mauzolea a Městského hřbitova si pak od 15:30 pro všechny zájemce připravil Jiří Nebeský. Komentovaná prohlídka je naplánována také na Staré střelnici, kde se slova v 16:30 ujme Karla Vlasáková.

Na své si jistě přijdou i milovníci vojenské historie, kteří se vydají do Muzea hranické posádky v kasárnách. Pro ty, kteří mají raději přírodu, bude jistě příjemnou zastávkou Včelařská stezka Pod Křivým nebo arboretem Střední lesnické školy.

A když už se půjdete podívat do arboreta, určitě se zastavte i do Galerie M+M, která je hned naproti. Své práce zde vystavují senioři nejen z Hranic, ale i celé Moravy.

Úplnou novinkou je letos komentovaná procházka k Hranické propasti. Na tu se bude od Informačního centra o Propasti vycházet v jedenáct hodin.