VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co nás letos čeká na Helfštýně? Kastelán prozradil novinky

Týn nad Bečvou – Turistická sezona na hradě Helfštýně začala nadějně – hned první akce letošního roku – novoroční výstup – přilákala rekordní počet návštěvníků. Nadcházející měsíce slibují atraktivní program s léty prověřenými „evergreeny" v podobě Hradního bálu nebo Hefaistonu, ale také zajímavé novinky. „Hrad se také na podzim konečně dočká oprav mostů, které už jsou ve zchátralém stavu," říká kastelán Jan Lauro.

11.4.2015
SDÍLEJ:

Kastelán hradu Helfštýna Jan LauroFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Bude letošní sezona na Helfštýně něčím výjimečná? Připomenete si některá z významných výročí, která připadají na letošní rok?

Výročí, která si lze připomenout, je strašně moc. Udělat výběr z takových událostí, jako je sedmdesát let od konce druhé světové války, nebo tři sta sedmdesát let od chvíle, kdy jsme se podruhé ubránili Švédům, je velmi těžké. Také je to rovných šest set let od doby, kdy náš držitel Petr Strážnický z Kravař psal stížný list do Kostnice, aby ušetřili Mistra Jana Husa, a tak bych mohl pokračovat dále. V rámci kulturních akcí jsme bohužel všechna jubilea vystříleli v loňském roce, ale určitě si některé z těchto významných událostí připomeneme.

Mohou se návštěvníci těšit na nějakou „horkou" novinku?

Chystáme první oficiální ročník Helfštýnských ateliérů, které měly loni generálku. Zkoušeli jsme, jaké budou reakce ze strany veřejnosti, když jim pracovníci Muzea Komenského v Přerově dovolí nahlédnout za oponu svých profesí. Oslovil jsem kolegy muzejní pracovníky, mezi nimiž je celá škála odborníků – od ornitologů přes archeology až po výtvarníky – a ti, kteří měli zájem prezentovat své „řemeslo," vymysleli program, jenž návštěvníky seznámil s podstatou jejich práce. Nachystali si také zábavné stanoviště v podobě dílny, ve které si mohl každý na vlastní kůži vyzkoušet jejich práci. Například archeologové procházeli hrad Helfštýn s detektory kovů a hledali spolu s dětmi zlaté mince, ornitologové zase měřili rozpětí paží místo křídel…

Myslím si, že podstatou naší práce je, abychom prezentovali historii, tradici a řemesla a muzejní činnosti jako takové. Ona se taková ta obecná představa muzejníka jako šedé myši v komůrce, která se vrtá v historických pramenech, takovým projektem docela dobře potírá. Helfštýnské ateliéry připadnou na sobotu 20. a neděli 21. června.

Helfštýn si většina lidí spojuje s uměleckým kovářstvím. Pastvou pro oči budou letos bezpochyby díla, vystavená v rámci expozice s tajemným názvem Metalomorfóza…

Vernisáž této výstavy se uskuteční v sobotu 25. dubna. Řekl bych alespoň jednu větu k názvu. Metamorfózy jsou známé především z Ovidiova antického veledíla, kdy se lidské bytosti proměňovaly v něco jiného. Jsou tedy jakýmsi odrazovým můstkem s tím, že jsme udělali malý žertík s přidáním písmenka „l", a tím pádem se dostáváme na pole kovu – metalu. Princip spočívá v proměně surového kovového materiálu v něco ušlechtilého a krásného.

K vidění budou exponáty sochařsko-kovářské, a to od autorů, kteří u nás během posledních tří let v rámci mezinárodního setkání uměleckých kovářů dosáhli těch nejvyšších met na poli volná sochařská tvorba a plastika. Patří k nim Michal Ptáček, což je akademický sochař, který pracuje s ocelí, a jeho kolegové z Kovárny Milostovice – Ondřej Géla, Jan Braunš, Jan Balner a Stanislav Holík. Ti patří k osobnostem v oblasti umělecké plastiky a kovářství. Loni se jejich tvorba spojila s podobou Helfštýna dílem Padlého draka, kterého vytvářeli celý týden během Kovářského fóra v historické hradní kovárně, a tím dovršili cyklus draků, na němž pracovali řadu let. Padlý drak by měl být ústředním motivem této výstavy.

Součástí vernisáže bývá každoročně i Noční kování. Bude mít dílo, které na něm vznikne, nějaké konkrétní téma?

Tak, jako v minulých letech, se na Nočním kování potká úzká skupinka přátel, která vytvoří dílo trvalého charakteru – tentokrát to ale nebude pro žádného našeho partnera, ale přímo pro správu hradu. Vždycky bojujeme s estetičností funkčních prvků v rámci velkých kulturních akcí a v tomto případě si kováři vytvoří něco sami pro sebe. Abychom zajistili bezpečnost při akcích, kdy jsou k dispozici rozžhavené výhně a kovadliny, potřebujeme oddělit diváky od tvůrců.

V letošním roce tedy vytvoříme sloupky, mezi nimiž se natáhnou silná lana, a vznikne tak bariéra, jež by měla mít zároveň estetické vyznění, aby lépe zapadla do areálu Helfštýna. Pěkně to přitom na sebe navazuje.

Na Noční kování nám přislíbili účast Michal Ptáček a kováři z Milostovic – takže jen shodí saka, rozpustí si vlasy, převlečou se do montérek, a z té slavnostní vernisáže se přesunou rovnou do kovárny. Společně s dalšími přáteli budou minimálně do půlnoci tvořit.

Aby si lidé nemysleli, že budeme prezentovat jen řemeslo, byť to bude asi to nejatraktivnější, rozhodli jsme se Helfštýn oživit také nočními prohlídkami. V každou celou hodinu tedy bude vycházet průvodce se zájemci o historii. První prohlídka se uskuteční ve 20 hodin, poslední o půlnoci.

Lidé se mohou těšit na spoustu dalších zajímavých akcí – 2. května se uskuteční tradiční Author šela marathon, kterému bude 1. května předcházet koncert skupiny Mňága a Žďorp. Následující sobotu – 9. května – zase zaplní nádvoří hradu automobiloví a motocykloví veteráni, kteří se vydají na Helfštýnský okruh. Velkým lákadlem je i Festival vojenské historie.

Kdy se uskuteční?

V sobotu 23. a v neděli 24. května. Festival vojenské historie se během uplynulých pěti let etabloval mezi nejrozsáhlejší a největší akce, spojené s kulturním kalendářem. Myslím, že se nemusíme stydět říci, že je to největší akce svého druhu na Moravě. Málokterý historický objekt totiž dokáže nabídnout takové zázemí, jako hrad Helfštýn. Kvalitní dramaturgii vytváří skupina historického šermu z Olomouce Adorea, která se snaží vybírat vždy to nejlepší ze současné scény a skupin, prezentujících jednotlivá období vojenství – od antiky až po první světovou válku.

Program pořadatelé prokládají historickou hudbou, vystoupením kejklířů, tanečnic či divadlem, aby si na své přišli nejen tatínci, ale celé rodiny.

V červnu se na hradě zase uskuteční akce, určené dětem – od 2. do 5. června se konají tvořivé dílničky a loutkování pro nejmenší, což je program pro mateřské školy a žáky prvního stupně základních škol v podání Studia bez kliky. Ve středu 10. června se na hradě koná Den s Karlem IV., program společnosti Faber, která objíždí české a moravské hrady a seznamuje žáčky s tím, jak se tehdy žilo, oblékalo se, jedlo, přibližuje velké objevy té doby a podobně.

Zažije nádvoří hradu i zcela nové akce?

Úplnou novinkou budou letos knižní trhy – což je jakési interaktivní seznámení s malými nakladateli, kteří budou tvorbu prezentovat nejen obyčejným prodejem, ale také živým čtením a představením toho, jak jejich práce vznikají. V rámci příprav jsme oslovili okolní knihovny a uspořádáme jakýsi hradní antikvariát.

Celou akci chceme oživit dílnami, na nichž představíme výrobu knih – od výroby papírů přes různé druhy tisku, ilustraci, lití písmenek až po finální vazby a vlastní výrobu ex libris. Program chystáme na celý víkend a zatím nám přislíbilo účast šest nakladatelů. Přestože bude mít tato akce spíše komorní ráz, o to více bude kvalitnější, a s větším prostorem pro komunikaci s návštěvníky, kteří se této problematice věnují. Uskuteční se poslední květnový víkend.

Jste už v přípravách tak daleko, že víte, kolik účastníků letos přijede na největší svátek – mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston?

V tuto chvíli chystáme pozvánky, které se v dubnu rozletí do celého světa. Jakmile se budou vracet, tak budeme tušit, jak na tom jsme. Každopádně už máme nápady na nějaké osvěžení a zpestření.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

11.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 155 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 155 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, platné oprávnění k řízení VZV., , Nabízíme:, dotované firemní stravování; příspěvek na dopravu; volání zdarma do všech mobilních sítí; pololetní odměny; odměny při životním výročí; odborné vzdělávání; firemní akce, , Současně s odesláním životopisu Vás žádáme o zaslání souhlasu se zpracováním osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27.4.2016 a zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů pro účely účasti při výběrovém řízení na uvedenou pozici.. Pracoviště: Tigemma, spol. s r.o., 753 64 Bělotín. Informace: Iveta Grešová, +420 581 698 498. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 500 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník/ce - kompletace (OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., Pracovní doba: 06,30 - 15,00hod., , Náplň práce:, lehká práce při kompletaci automobilových součástek a plnění a stáčení jaru, čistících prostředků a aviváže, , Nabízíme:, možnost stravenek, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: mapextrade@seznam.cz;, - telefonicky (08,00 - 14,00hod.) na čísle 777 708 603 - paní Michaela Polcerová. Pracoviště: Mapex trade a.s. - pracoviště bělotín, 753 64 Bělotín. Informace: Michaela Polcerová, +420 777 708 603. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, praxe v oboru; platný svářečský průkaz CO2, , Nabízíme:, stravenky; 5 týdnů dovolené; možnost ubytování, , Zájemci se mohou hlásit u kontaktní osoby - pan Jiří Pitner:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: dsp@dspprerov.cz;, - telefonicky (Po - Pá 07,00 - 15,00hod.) na čísle 581 209 050;, - osobně (každé pondělí od 10,00hod.) na adrese místa výkonu práce, , Místo výkonu práce: DSP Přerov, spol. s r.o., Kojetínská č.p. 2900/51, 750 02 Přerov 2. Pracoviště: Dsp přerov, spol. s r.o., Kojetínská, č.p. 2900, 750 02 Přerov 2. Informace: Jiří Pitner, +420 581 209 050. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED. Pracovní doba: Po - Pá 10,00 - 16,00hod., So 08,00 - 12,00hod., , Náplň práce:, prodej zeleniny a doplňkového zboží ve farmářské prodejně, , Nabízíme:, obědy, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: sibom.sibom@seznam.cz;, - telefonicky (08,00 - 16,00hod.) na čísle 606 777 595 - paní Krejčíříková. Pracoviště: Sibom s.r.o. - pracoviště přerov, lýsky, U Silnice, č.p. 70, 751 24 Přerov 4. Informace: Krejčiříková, +420 606 777 595.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na 302. kilometru dálnice D1 u Lipníku nad Bečvou
4

Ocelová tyč na D1 u Lipníka zdemolovala auto. Neviděli jste to?

Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáčci ze ZŠ Hranická v Lipníku a ZŠ Brodek u Přerova

Vyberte otázky, na které hejtman odpoví

/ANKETA/ Olomoucký kraj - Několik posledních dnů zbývá do tradiční akce nazvané Setkání s hejtmanem, kterou každoročně pořádá Deník.

Neřeš, Jasno, Kowall Company. Těšte se na jejich koncert v Zámeckém klubu

Předposlední listopadový pátek opanují Zámecký klub v Hranicích kapely, které se zde můžou opřít o nadstandardní fanouškovskou základnu. Jsou zde totiž doma, potažmo skoro doma.

Rozhodněte, komu hejtman pošle až 300 000

ANKETA UVNITŘ / Až tři sta tisíc korun poputuje na dobročinné účely. Kam? O tom můžete poprvé v historii rozhodnou vy, čtenáři našeho Deníku. Stačí hlasovat v anketě, kterou najdete u tohoto článku.

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT